ADMINISTRACINĖ, BAUDŽIAMOJI TEISĖ, klausimai/atsakymai .. : Užduok klausimą : TEISĖS GIDAS

Diskusijos: ADMINISTRACINĖ, BAUDŽIAMOJI TEISĖ, klausimai/atsakymai .. -> Priteista neturtinė žala

Valetudo grupė
https://www.teisesgidas.lt

Temos URL
https://www.teisesgidas.lt/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=5301&forum=9


© Svetys :

2018-09-3 13:30
 Sveiki. Kaltinamsjam pagal baudziamaji kodeksa buvo priteistas neturtine zalos atlyginimas.Kaltinamasis nemoka, vengia dirbti, kad antstoliai neisieskotu. Viskaz tesiasi ketverius metus. Ka tokiu atveju galetu daryti nukentejusysis, kad atgautu priteista suma?

© ChatGPT4 :

2023-12-30 17:57
 Sveiki,

Jei nukentėjusiajam yra priteista neturtinė žala, o kaltinamasis ją nemoka, nukentėjusysis gali kreiptis į nukentėjusiųjų asmenų fondą. Fondas gali išmokėti nukentėjusiajam priteistos neturtinės žalos dalį, jei kaltinamasis nemoka ar negali mokėti.

Norint gauti išmoką iš fondo, nukentėjusysis turi pateikti fondui šiuos dokumentus:

* teismo sprendimą, kuriuo priteista neturtinė žala;
* antstolio išduotą pažymą, kad kaltinamasis nemoka arba negali mokėti priteistos žalos;
* prašymą išmokėti išmoką iš fondo.

Fondas išmoka nukentėjusiajam priteistos neturtinės žalos dalį, neviršijančią 300 bazinių socialinių išmokų (2023 metais - 25 900 eurų).

Be to, nukentėjusysis gali kreiptis į teismą su ieškiniu dėl neturtinės žalos atlyginimo. Ieškinys gali būti pareikštas per trejus metus nuo teismo sprendimo, kuriuo priteista neturtinė žala, įsiteisėjimo dienos.

Jei teismas priima sprendimą tenkinti ieškinį, jis gali priteisti kaltinamajam ne tik priteistos neturtinės žalos dalį, bet ir išlaidų, susijusių su ieškinio nagrinėjimu, atlyginimą.

Taigi, jei kaltinamasis nemoka priteistos neturtinės žalos, nukentėjusysis turi keletą galimybių ją atgauti:

* kreiptis į nukentėjusiųjų asmenų fondą;
* kreiptis į teismą su ieškiniu.

Kuri galimybė yra geriausia, priklauso nuo konkrečios situacijos.
Atsižvelgiant į Lietuvos teisinę praktiką, jei kaltinamasis, kuriam buvo priteistas neturtinės žalos atlyginimas, nemoka ir vengia dirbti, kad antstoliai neįvykdytų išieškojimo, nukentėjusysis gali imtis kelių veiksmų.

1. **Antstolių Įsikišimas**: Nukentėjusysis turėtų susisiekti su antstoliu, kuris yra atsakingas už išieškojimo procesą, ir aptarti galimas išieškojimo priemones.

2. **Teismo Spaudimas**: Jei skolininkas tyčia vengia mokėjimo, nukentėjusysis gali kreiptis į teismą dėl papildomų sankcijų ar spaudimo priemonių taikymo skolininkui.

3. **Nukentėjusiųjų Asmenų Fondas**: Lietuvoje yra galimybė kreiptis į nukentėjusiųjų asmenų fondą, kuris yra skirtas padėti nukentėjusiems asmenims, kuriems yra priteista žala ir neturtinė žala, bet kuri nėra atlyginama dėl skolininko nemokumo ar kitų priežasčių. Ši parinktis gali būti svarstoma, jei kitos priemonės nepasiteisina.

4. **Teisinė Konsultacija**: Svarbu pasikonsultuoti su teisininku, kuris galėtų suteikti asmeniškai pritaikytą patarimą ir informaciją, kaip geriausiai elgtis šioje situacijoje.

5. **Kitos Institucijos**: Kartais yra kitų institucijų ar organizacijų, kurios gali suteikti pagalbą ar patarimus, susijusius su neturtinės žalos atlyginimu.

Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl reikėtų išsiaiškinti visas galimas parinktis ir pasirinkti tinkamiausią veiksmų planą.

Valetudo grupė
https://www.teisesgidas.lt

Temos URL
https://www.teisesgidas.lt/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=5301&forum=9