DARBO TEISĖ, klausimai/atsakymai diskusijos : Užduok klausimą : Darbo teise 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#740: Svečiai
#0: Vartotojai
#5715: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Sponsoriai
www.teisesgidas.lt Remėjai

/  Forumų sarašas » Klausimai, atsakymai » DARBO TEISĖ, klausimai/atsakymai diskusijos

     ≡  Darbo teise


  
Ši tema uždaryta  Atspausdinti temą 

Svetys # 1








Turiu toki klausimeli.Ar tiesa,kad darbdaviui pasiulius darbuotojui pereiti i zemesnes pareigas,darbdavys privalo 3 menesius darbuotojui moketi ankstesniuju pareigu paskutini atlyginima? Buciau dekinga uz atsakyma.
»07.03.09 - 19:45

§Vaidotas # 2
Intelektinis Rėmėjas
Intelektinis Rėmėjas

Vaidotas



IšŠiauliai


Norint gauti oficialų atsakymą galima kreiptis į VDĮ info@vdi.lt pagal Pilieciu ir kitu asmenu aptarnavimo Lietuvos Respublikos valstybineje darbo inspekcijoje tvarkos apraso http://www.vdi.lt/index.php?-2003722571 91 bei 92 punktus, elektroniniu
budu pateiktame paklausime tereikia nurodyti savo varda, pavarde, priesingu atveju Jums atsakymas nebutų teikiamas. Jeigu kreipsitės būtų malonu, kad čia pateiktumėte ir atsakymą, kokį VDI jums atsiuntė.

eip sumažinti darbo užmokesčio be darbuotojo sutikimo negalima išskyrus tam tikras išimtis. Jeigu jūs jau sutikote pereiti į žemesnes pareigas, ir pasirašėte, kad sutinkate su mažesniu atlyginimu, tada jau pos faktum.

Aš nežinau, kokia ten pas jus sitaucija, tačiau gali būti ir dar keletas variantų:

Jeigu laikinas pareigų pakeitimas tai:
121 straipsnis. Laikinas darbo sąlygų pakeitimas ypatingais atvejais
1. Darbdavys turi teisę perkelti darbuotoją iki vieno mėnesio laikui į darbo sutartimi nesulygtą darbą toje pačioje vietovėje, taip pat pakeisti kitas šio Kodekso 95 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytas sąlygas, kai reikia užkirsti kelią gaivalinei nelaimei ar gamybinei avarijai, ją likviduoti arba nedelsiant pašalinti jos padarinius, užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams, gesinti gaisrą ir kitais ypatingais iš anksto nenumatytais atvejais.
3. io straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais darbuotojui darbo užmokestis mokamas pagal atliekamą darbą. Jeigu perkėlus darbuotoją į kitą darbą sumažėja darbo užmokestis dėl nepriklausančių nuo darbuotojo priežasčių, jam paliekamas pirmesnio darbo vidutinis darbo užmokestis.

Jeigu prastova tai:
195 straipsnis. Mokėjimas už prastovos laiką
2. Kai dėl prastovos įstatymų nustatyta tvarka perkelto į kitą darbą darbuotojo darbo užmokestis sumažėja dėl nepriklausančių nuo jo priežasčių, jam mokamas iki perkėlimo buvęs vidutinis darbo užmokestis.

jeigu darbo sutarties pakeitimas tai:
120 straipsnis. Darbo sutarties sąlygų pakeitimas
1. Kai keičiama gamyba, jos mastas, technologija arba darbo organizavimas, taip pat kitais gamybinio būtinumo atvejais darbdavys turi teisę pakeisti darbo sutarties sąlygas. Jei darbuotojas nesutinka dirbti pakeistomis darbo sąlygomis, jis gali būti atleistas iš darbo pagal šio Kodekso 129 straipsnį laikantis nustatytos darbo sutarties nutraukimo tvarkos.
2. Darbo sutarties sąlygos, nustatytos šio Kodekso 95 straipsnio 1 ir 2 dalyse, gali būti keičiamos esant išankstiniam raštiškam darbuotojo sutikimui, išskyrus šio Kodekso 121 straipsnyje nustatytus atvejus.
3. Darbo apmokėjimo sąlygas be darbuotojo raštiško sutikimo darbdavys gali keisti tik tuo atveju, kai įstatymais, Vyriausybės nutarimais ar pagal kolektyvinę sutartį yra keičiamas tam tikros ūkio šakos, įmonės ar darbuotojų kategorijos darbo apmokėjimas. Keičiant darbo apmokėjimo sąlygas, sumažinti darbo užmokestį be darbuotojo raštiško sutikimo negalima.

Tai tik mano asmeninė nuomonė, rekomenduočiau oficialaus atsakymo kreiptis į Darbo inspekciją, viršuje nurodytu kontaktu, nes nieko panašau ko klausėte dėja man nepavyko rasti.
tikiuosi nors truputi padėjau ir užvedžiau ant kelio.


Ką turėčiau žinoti prieš rašydamas ieškinį, pareiškimą, prašymą, atsiliepimą rasi čia.

Pasinaudok pirmine teisine pagalba NEMOKAMAI nepriklausomai nuo turto ir pajamų,

Pasinaudok antrine (procesine) teisine paglaba
Nemokamų advokatų skyrimo tvarka ir kokioje savivaldybėje, kas gali padėti užpildyti prašymą rasi čia.,
Kokių dokumentų reikia ir kada priklauso antrinė (procesinė) teisinė pagalba rasi čia.

Prieš užduodami klausimą perskaitykite D.U.K. dažnai užduodamus klausimus ir diskusijose pateiktus klausimus ir ats
»08.03.09 - 22:56 Anketa Aplankyti tinklapį

Svetys # 3








Sveiki!

Kaip ir minėjo Vaidotas, galimi keli variantai. Nesutikčiau, kad Jūsų situaciją galima būtų laikyti laikinu darbo sąlygų pakeitimu ypatingais atvejais (LR darbo kodekso 121 str.), nes kaip matyti iš Jūsų žinutės darbdavys ketina Jus perkelti dirbti žemesnės profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras žemesnes pareigas ilgam laikui, ko pasėkoje mokamas mažesnis atlyginimas. Taigi darbdavys galėtų Jus perkelti dirbti žemesnės profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras žemesnes pareigas:

1) prastovos atveju (t.y., kai darbdavys neduoda darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo dėl tam tikrų objektyvių priežasčių (gamybinių ar kt.)) arba
2) tuo atveju, jei pasiūlė pakeisti bet kokias darbo sutarties sąlygas (atlyginimas, pareigos, darbo laikas ir t.t.).

1) Prastovos atveju, kaip ir minėjo Vaidotas, Jums visą laiką būtų mokamas iki perkėlimo buvęs vidutinis darbo užmokestis.

2) Jei buvo pasiūlyta pakeisti bet kurias darbo sutarties sąlygas (atlyginimas, pareigos, darbo laikas ir t.t.) ir jei šitas pasiūlymas buvo duotas motyvuojant tuo, kad keičiama gamyba, jos mastas, technologija arba darbo organizavimas, taip pat kitais gamybinio būtinumo atvejais:
a) Jūs galite atsisakyti keisti darbo sutarties sąlygas, ir šiuo atveju:
i) darbdavys privalo pasiūlyti dirbti žemesnės profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras žemesnes pareigas, už ką bus mažiau mokama. Tuo atveju, jei Jūs atsisakote dirbti pasiūlytą žemesnės profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras žemesnes pareigas, tai darbdavys gali Jus atleisti.
ii) jeigu nėra galimybės pasiūlyti tokio darbo, Jus darbdavys gali atleisti.
b) Jūs galite sutikti su pasiūlytais darbo sutarties pakeitimais.

Bet kokiu atveju, jei yra mažinamas atlyginimas arba jei yra keičiama profesija, specialybė, kvalifikacija arba pareigos, su tokiais pakeitimais Jūs turite sutikti raštu. Jei nėra raštiško Jūsų sutikimo, tai bet koks savavališkas minėtų pakeitimų padarymas būtų laikomas neteisėtas ir tikėtina, kad iškilus darbo ginčui Jūs ginčą (teisme arba darbo ginčų komisijoje) laimėtumėte.

Jeigu įmonėje yra sudaryta kolektyvinė darbo sutartis (jei tokia sutartis yra sudaryta, Jus turėjo pasirašytinai su ja supažindinti), tai šioje sutartyje gali būti numatyta, kad tuo atveju, jei darbuotojui pasiūloma dirbti žemesnės profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras žemesnes pareigas ir jei jis su tokiu pasiūlymu sutinka, tai jam 3 mėnesius bus mokamas ankstesnis atlyginimas, o po 3 mėnesių - bus mokamas mažesnis, darbdavio ir darbuotojo sulygtas atlyginimas.

Daugiau situaciją pakomentuoti gali Valstybinės darbo inspekcijos atsakingi darbuotojai.
»09.03.09 - 13:05

Svetys # 4








Labai aciu uz atsakymus ir pagalba Vaidotui ir Palade.Istikruju pas mus nera kolektyvine sutartis,todel kaip suprantu man tas straipsnis negalioja.O kas nutinka tokiu atveju,jeigu iteikus dabuotojui du pasiulymus - viena pereiti i zemesnes pareigas,o antra - nutraukti DS ir man netinka nei vienas nei antras pasiulymas?Pasiulymas buvo iteiktas 03.06,o DS nutraukima ir pareigu pakeitima siulo nuo 03.10.Ar cia yra pazeidimas?Kiek zinau darbdavys privalo leisti pagalvoti 7 dienas ir jeigu per 7 dienas darbuotojas nepateikia atsakymo - tokie pasiulymai laikomi negaliojanciais?Siuo metu esu nedarbingume ir atsakymo nepateikiau.Ar tie pasiulymai vis dar galios pasibaigus nedarbingumui? Buciau tikrai dekinga uz patarimus ir pagalba,nes tai man tikrai labai svarbu,ypac kai esi visiskas sios srities profanas :-x

Geros dienos!
Rasa

[ Redaguotas rasadoni 10.03.2009 - 14:57 ]
»10.03.09 - 14:56

Svetys # 5








Laba diena!

Iš to, kad buvo pateikti 2 pasiūlymai, sprendžiu, kad darbdavys nori nutraukti darbo sutartį pagal LR darbo kodekso 129 str. 1 d., t.y., visų pirma pasiūlo žemesnės kvalifikacijos, žemesnes pareigas (automatiškai mažiau apmokamas) ir jei šis pasiūlymas bus nepriimtas (kiek supratau, turėjote dėl šio pasiūlymo apsispręsti iki 2009-03-10), tuomet Jus turėtų atleisti, tačiau įspėjimas apie atleidimą turėtų būti duotas ne prieš 4 dienas, o 2 mėnesius prieš atleidimą ir toks įspėjimas turėtų būti Jūsų pasirašytas (t.y., įspėjimo apačioje turėtumėt parašyti: "Susipažinau: vardas, pavardė, data, parašas") arba kitas variantas - darbdavys Jums galėjo įteikti šį pasiūlymą registruotu laišku. Jeigu Jums iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip penkeri metai, jeigu Jums nėra aštuoniolikos metų, turite neįgalumo pažymėjimą (nesvarbu koks nedarbingumo lygis), jei auginante vaikus (-ą) iki keturiolikos metų, su Jumis darbo sutartis gali būti nutraukta tik ypatingais atvejais, jeigu darbuotojo palikimas darbe iš esmės pažeistų darbdavio interesus (esminį darbdavio interesų pažeidimą reikėtų gerokai pasistengti įrodyti teisme), ir šiais atvejais apie atleidimą turi būti pranešta pasirašytinai prieš 4 mėnesius. iuo atveju, jei Jus nori atleisti nepasibaigus įspėjimo terminui (2 mėnesiai arba 4 mėnesiai), tai Jūsų atleidimo data yra laikoma po įspėjimo termino pabaigos ir iki šio termino pabaigos Jums turėtų sumokėti visas su darbo santykiais susijusias sumas (atlyginimas, automobilio nuoma, kompensacija už nepanaudotas atostogas ir t.t.). Jeigu šių sumų darbdavys nesumoka, tai teismas tikrai jas priteis. Pasiūlymui pereiti į žemesnes pareigas nėra nustatyta jokių terminų, tačiau terminas turėtų būti protingas. Kas yra protingas terminas - kiekvienu atveju nustatoma atskirai.

Jeigu Jūs auginate vaiką iki 3 metų, tai pasiūlyti pareiti į žemesnės kvalifikacijos, žemesnes pareigas ir vėliau atleisti Jūsų iš viso neturi teisės.

Klausimėlis - ar Jus įspėjo apie atleidimą tuomet, kai turėjote nedarbingumo lapelį ir apie nedarbingumą darbdavys buvo informuotas? Jeigu taip, tai toks pasiūlymas (nutraukti darbo sutartį ir atleisti) yra neteisėtas ir pasiūlymas nutraukti darbo sutartį turėtų būti pakartotas po to, kai Jūs grįšite į darbą pasibaigus nedarbingumo laikotarpiui. Jeigu aukščiau nurodyti pasiūlymai buvo pateikti Jums iki nedarbingumo lapelio gavimo, tai įspėjimo apie atleidimą iš darbo terminai (2 mėn., 4 mėn.) pratęsiami nedarbingumo laikotarpiui.

Sunku patarti, ką Jums šiuo atveju daryti. Reikėtų įvertinti savo finansinę padėtį, kokią turite specialybę, ar šiuo metu Jums būtų lengva susirasti darbą, ir priimti atitinkamą sprendimą: priimti pasiūlymą dėl perkėlimo į žemesnes pareigas ar ne. Jeigu ne - tuomet pasiruošti darbo sutarties nutraukimui, tačiau reikėtų išanalizuoti, ar nutraukdamas darbo sutartį darbdavys nepažeidžia įstatymų, o jei pažeidžia - kreiptis į atitinkamas valstybės institucijas dėl visų su darbo santykiais susijusių bei kitų (advokato išlaidos, pašto išlaidos ir kt.) priteisimo.

Sėkmės Jums.

[ Redaguotas Palade 10.03.2009 - 17:07 ]
»10.03.09 - 16:26

Svetys # 6








Pasiulymai buvo iteikti 03.06,o nuo 03.10 esu nedarbingume,todel kaip suprantu pasiulymai nera negaliojantys,tiesiog terminas persikelia.Ar taip supratau?Beje,as auginu vaika (4 metai),o DS nutraukimas siulomas ne etatu mazinimu,o saliu susitarimu (kiek zinau 125 str.).Tai dabar man grizus is nedarbingumo as galesiu priimti pasiulyma nutraukti DS saliu susitarimu ar perejima i zemesnes pareigas?Ir dar norejau paklausti del kompensacijos.Pasiulyme buvo irasyta,kad man siulo 6 iseitines,bet kiek zinau kompensacja nutraukiant DS saliu susitarimu nera reglamentuota vyriausybes.Ar tai pazeidimas?Darbdaviai man siulo eiti zemesnes pareigas laikinai,kol pageres salies ekonomine situacija,bet pasiulyme to nenurodo.Kaip as galeciau apsidrausti,kad tikrai grisiu i ankstesnes pareigas?Ar yra koks nors dokumentas,kuris man tai garantuotu?Tikrai esu labai dekinga Jums Palade uz issamius atsakymus,kurie tikrai man pades apsispresti.
»10.03.09 - 17:11

Svetys # 7








Pasiūlymo terminas dėl perkėlimo į žemesnes pareigas pasibaigia šiandien. Jeigu Jūs nesutinkate su šiuo pasiūlymu, tuomet, kaip ir minėjau, darbdavys turi teisę Jus atleisti iš darbo pagal LR darbo kodekso 129 str.
Kadangi pasiūlymas nutraukti darbo sutartį buvo pateiktas pagal LR darbo kodekso 125 str. (šalių susitarimu), tai Jūs turite per 7 dienas nuo pasiūlymo gavimo apsispręsti dėl jo priėmimo/nepriėmimo. iuo atveju terminas nepratęsiamas nedarbingumo atveju. Jeigu nieko neatsakysite darbdaviui, bus laikoma, kad atsisakėte priimti pasiūlymą dėl darbo sutarties nutraukimo šalių susitarimu. Darbo sutarties nutraukimas šalių susitarimu yra ypatingas tuo, kad galima susitarti dėl bet kokių darbo sutarties nutraukimo sąlygų, t.y. bet kokios išeitinės kompensacijos, bet kokio darbo sutarties nutraukimo termino ir t.t.
Darbdaviai greičiausiai nenori visko "forminti" kaip prastovą, kas Jums būtų palankiausia (mokamas vidutinis atlyginimas, paliekamos galimybės grįžti į ankstesnes pareigas pasikeitus situacijai). :-x Todėl viskas daroma vadovaujantis LR darbo kodekso 125 str. ir 129 str. Faktas yra tas, kad Jūs dėl pasiūlymo eiti žemesnes pareigas turite sutikti šiandien (išsiųskite sutikimą paštu, registruotu laišku, kad būtų šiandienos pašto antspaudas ant voko, apskričių didieji paštai dirba iki 19 val.), jei ne, tuomet Jus turėtų įspėti apie atleidimą (4 mėn.) ir atleidimą turėtų motyvuoti tuo, kad neatleidus Jūsų ypač yra pažeidžiami darbdavio interesai (šitą dalį galima ginčyti teisme). Neteko skaityti jokio LR Vyriausybės nutarimo arba LR darbo kodekso straipsnio, kuris užtikrintų Jūsų grįžimą į ankstesnes pareigas, jei pasikeistų ekonominė situacija.



[ Redaguotas Palade 10.03.2009 - 18:15 ]
»10.03.09 - 18:14

§Vaidotas # 8
Intelektinis Rėmėjas
Intelektinis Rėmėjas

Vaidotas



IšŠiauliai


Nieko čia daugiau ir nebegaliu pridurti, ar papildyti

[ Redaguotas Vaidotas 10.03.2009 - 19:08 ]


Ką turėčiau žinoti prieš rašydamas ieškinį, pareiškimą, prašymą, atsiliepimą rasi čia.

Pasinaudok pirmine teisine pagalba NEMOKAMAI nepriklausomai nuo turto ir pajamų,

Pasinaudok antrine (procesine) teisine paglaba
Nemokamų advokatų skyrimo tvarka ir kokioje savivaldybėje, kas gali padėti užpildyti prašymą rasi čia.,
Kokių dokumentų reikia ir kada priklauso antrinė (procesinė) teisinė pagalba rasi čia.

Prieš užduodami klausimą perskaitykite D.U.K. dažnai užduodamus klausimus ir diskusijose pateiktus klausimus ir ats
»10.03.09 - 19:03 Anketa Aplankyti tinklapį

Svetys # 9








Aciu labai ;-)
»11.03.09 - 10:28
Ši tema uždaryta  Atspausdinti temą 

   

Paieška

Raktiniai žodžiai    

[ Išplėstinė paieška ]

Teisės

Jūs galite kurti temas.
Jūs negalite redaguoti savo pranešimus.
Jūs negalite kurti apklausas.
Jūs negalite prisegti prie pranešimo bylas.
Jūs negalite rašyti pranešimus.
Jūs negalite šalinti savo pranešimus.
Jūs negalite balsuoti.
- Puslapio generavimas: 0.17554 sekundės -