Kam skiriama globa? : ŠEIMOS TEISĖ, klausimai/atsakymai, diskusijos : Užduok klausimą : Kam skiriama globa? 

Svetainės meniu


Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#15769: Svečiai
#1: Vartotojai
#7469: Registruoti vartotojai

# Moderator


Jūs čia svečias.
+ registracija

Sponsoriai
www.teisesgidas.lt Remėjai

/  Forumų sarašas » Klausimai, atsakymai » ŠEIMOS TEISĖ, klausimai/atsakymai, diskusijos

     ≡  Kam skiriama globa?


  
  Atspausdinti temą 

Svetys # 1
Noreciau suzinoti kam yra skiriama globa? tetei 87 metai jis nuo 1958 metu tapo neigalus agregatas nutrauke kairios rankos plastaka o dabar jau ir amzius daro savo.
»06.01.10 - 17:24

§Aurelija_ # 2
Intelektinis Rėmėjas
Intelektinis Rėmėjas

Aurelija_

Siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti pilnamečių asmenų, pripažintų neveiksniais arba ribotai veiksniais, teises bei interesus, jiems yra skiriama globa arba rūpyba.

Rūpyba skiriama pilnamečiam asmeniui, kuris teismo sprendimu pripažintas ribotai veiksniu (3.277 str. 2 d.). Rūpyba nustatoma pačio asmens, kuris yra veiksnus, tačiau dėl savo sveikatos būklės negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių ar atlikti pareigų, prašymu (3.279 str. 1 d.). Rūpintoją teismas skiria pagal veiksnaus asmens prašymą arba globos (rūpybos) institucijos pareiškimą (3.279 str. 2 d.).

Globa teismo sprendimu skiriama pilnamečiam asmeniui, kuris teismo pripažintas neveiksniu (3.277 str. 1 d.). Neveiksnumas – tai toks asmens teisinis statusas, kai asmuo negali dėl tam tikrų sutrikimų ar nepakankamų asmeninių gebėjimų savarankiškai priimti sprendimų dėl kai kurių ar visų savo asmeninių ar ekonominių reikalų, ar negali suvokti, išreikšti šių sprendimų ar veikti pagal juos, bei ginti savo interesus. Neveiksnumas fiziniam asmeniui, dėl psichinės ligos arba silpnaprotystės negalinčiam suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, gali būti pripažintas tik teismo tvarka (CK 2.10 str. 1 d.). Prašymą pripažinti asmenį neveiksniu turi teisę paduoti to asmens sutuoktinis, tėvai, pilnamečiai vaikai, globos (rūpybos) institucija arba prokuroras (CK 2.10 str. 4 d.) Šis sąrašas – baigtinis, todėl kitų asmenų pateikti prašymai teismo nenagrinėjami.

Nustačius neveiksnumą, globos ir rūpybos institucija nedelsiant organizuoja tinkamo globėjo paiešką ir pateikia jo kandidatūrą teismui. Būtent ši institucija turi pareigą išsiaiškinti asmens, siekinačio globoti neveiksnų asmenį, galimybes būti globėju, jo moralines ir kitokias savybes. Skirtingose savivaldybėse įstatymo nustatytų globos ir rūpybos institucijos funkcijų vykdymas gali būti pavestas skirtingiems padaliniams. Vadovaujantis CK, neveiksnaus asmens globėju gali būti tik fizinis veiksnus asmuo, o kai jis yra gydymo ar globos įstaigoje – tai pastaroji institucija.

Globos ir rūpybos institucija parenka fizinį asmenį, atsižvelgiama į jo moralines ir kitokias savybes, jo galimybę įgyvendinti globėjo funkcijas, jo santykius su asmeniu, kuriam nustatoma globa, į globėjo pageidavimą bei kitas turinčias reikšmės aplinkybes. Pats neveiksnus asmuo savo valią gali išreikšti teismo posėdžio, kai sprendžiamas jo globos nustatymo klausimas, metu. Kaip rodo praktika, pilnamečio asmens globėju dažniausiai paskiriamas jo sutuoktinis, tėvai (motina ar tėvas), įtėviai (įmotė ar įtėvis), broliai ar seserys, seneliai, ar kiti artimieji giminaičiai, kur kas rečiau - globos namų socialiniai darbuotojai ir kiti asmenys.

Asmuo nesutinkant su globos ir rūpybos institucijos išvada, kad jis netinka tapti pretendentu į globėjus (rūpintojus), tokią išvadą turi teisę skųsti, nes ji sukelia teisinius padarinius - užkerta kelią asmeniui pretenduoti įgyti globėjo (rūpintojo) teises. Pats neveiksnus asmuo apskundimo teise nedisponuoja, kadangi jis savo teisių savarankiškai neįgyvendina. Nuo to momento, kai įsigalioja teismo sprendimas dėl neveiksnumo nustatymo, asmuo netenka teisės savarankiškai rinktis globėją.

Jūsų atveju, jeigu norite gauti savo tėčiui globą, su tokiu prašymu turite kreiptis į jo gyvenamosios vietos apylinkės teismą (prašymą galite parašyti pati, arba juristas, turintis specialių teisinių žinių). Teismui pateikite nurodytus dokumentus:
• Prašymą;
• Tėčio ir savo pasą/asmens tapatybės kortelę;
• Pažymas apie Jūsų abiejų deklaruotas gyvenamąsias vietas;
• Dokumentus, įrodančius tėčio negalią, negebėjimą savimi pasirūpinti ir globos poreikį;
• Medicininę pažymą apie fizinę ir protinę Jūsų sveikatos būklę, kad teisme būtų galima įvertinti, ar pagal savo sveikatos būklę esate įgali būti skirta kito asmens globėju;
• Savo raštišką sutikimą;
• Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus išvadą dėl globos nustatymo ir globėjo skyrimo;
• Duomenis apie Jus siejantį giminystės ryšį, apie galimybę atlikti globėjo pareigas, bei kitas turinčias reikšmės aplinkybes.

Sėkmės!


Aurelija Liutkevičiūtė
Advokato padėjėja
»07.01.10 - 00:36 Anketa
  Atspausdinti temą 

Panašios temos
      Tema / Autorius Atnaujinimai Atsakymai Peržiūrėta
® dėl ilgalaikio darbo išmokų mokamų ir savivaldybės biud
Svetys
06.03.20 15:12
054
® dėl teismo leidimo įkeisti perkamą bustą
Svetys
26.01.20 10:57
0124
® Del atliekamu darbu bendrose patalpose.
Svetys
17.07.19 15:56
1545
® Vaizdo kameru stebėjimas
Svetys
07.04.18 22:42
0971
® Dėl vaizdo stebejimo kameru
Svetys
07.02.17 08:14
22126
   

Paieška

Raktiniai žodžiai    

[ Išplėstinė paieška ]

Teisės

Jūs galite kurti temas.
Jūs negalite redaguoti savo pranešimus.
Jūs negalite kurti apklausas.
Jūs negalite prisegti prie pranešimo bylas.
Jūs negalite rašyti pranešimus.
Jūs negalite šalinti savo pranešimus.
Jūs negalite balsuoti.
- Puslapio generavimas: 0.51636 sekundės -