Pasiūlymai ir pastebėjimai : Užduok klausimą : del pavardės keitimo ištekant 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#4788: Svečiai
#0: Vartotojai
#5715: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Sponsoriai
www.teisesgidas.lt Remėjai

/  Forumų sarašas » Klausimai, atsakymai » Pasiūlymai ir pastebėjimai

     ≡  del pavardės keitimo ištekant


  
  Atspausdinti temą 

Svetys # 1








Būčiau dėkinga, jei paaiškintumėte, kodėl aš privalau santuokos registravimo metu, renkantis vyro pavardę, pridėti galūnę - ė arba -ienė? Kodėl aš tiesiog negaliu pasilikti vyro pavardės nekeičiant galūnės? Vyro pavardė baigiasi raide -a. Kuo vadovaujantis privalau rinktis tik iš šių dviejų siūlomų variantų?
LR teisingumo ministro įsakyme ,,Dėl asmens vardo. pavardės ir tautybės keitimo taisyklių patvirtinimo" 11.2 punkte yra numatytas pavardės keitimo atvejis ,,nori turėti bendrą su savo sutuoktiniu pavardę". tai negi aš pirma turiu tekėdama rinktis iš pirma mano minėtų variantų, o vėliau teikti dokumentus pavardės keitimui dar kartą?
Ačiū iš anksto už išaiškinimą.
»22.03.13 - 09:31

§tadas91 # 2
Kandidantas į intelektinius rėmėjus
Kandidantas į intelektinius rėmėjus

tadas91





Sveiki,
yra tokie ale labai protingi Lietuvių kalbos tvarkytojai ir labai protingos taisyklės. Jeigu norite, kad būtų pavardė identiška ištekėkite užsienyje, ir ten sutavarkykite visus dokumentus, tik tuomet grįžkite į Lietuvą.
Buvo byla, kai procedūra dėl pavardės nebuvo užbaigta užsienyje http://www.teisesgidas.lt/modules/paieska/lat.php?id=32296
Kiek žinau pasitaiko ir lietuviškų pavardžių, kur nepasakysi kas vyras ar moteris, jeigu galūnė yra -ė. Pvz Kregždė.


Yra Teisingumo ministro patvirtinta tvarka dėl vardų ir pavardžių keitimo

II. VARDO, PAVARDĖS, TAUTYBĖS KEITIMO PAGRINDAI

10. Pareiškėjui leidžiama keisti vardą, jeigu pasirinktas vardas atitinka jo lytį, neprieštarauja gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai.
11. Pavardę keisti leidžiama, jeigu pareiškėjas:
11.1. turi pavardę, kuri žemina jo orumą ar yra nepatogi vartoti;
11.2. nori turėti bendrą su savo sutuoktiniu pavardę;
11.3. nori susigrąžinti anksčiau turėtą savo pavardę;
11.4. nori turėti dvigubą pavardę (prie savo pavardės prijungti sutuoktinio pavardę);
11.5. nori turėti tėvų, senelių, prosenelių ar kitų protėvių pavardę;
11.6. nori turėti patėvio (pamotės), buvusio globėjo (rūpintojo) pavardę;
11.7. turi pavardės formą, neatitinkančią jo lyties;
11.8. dalyvauja liudytojų apsaugos programoje;
11.9. nori turėti pavardės formą, nenurodančią šeiminės padėties, arba atvirkščiai;
11.10. nori savo nelietuvišką sugramatintą (su lietuviška priesaga ir (arba) galūne) pavardę pakeisti į tokią pačią, tik nesugramatintą pavardę (be lietuviškos priesagos ir (arba) galūnės), arba atvirkščiai – nori savo nelietuvišką nesugramatintą pavardę pakeisti į tokią pačią, tik sugramatintą pavardę;
11.11. pasikeitė pavardę užsienio valstybėje.
12. Pareiškėjo pasirinkta pavardė turi atitikti jo lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai.
13. Jeigu norima pavardę keisti šių taisyklių 11.1 punkte nustatytu pagrindu, gali būti pasirenkama tėvų, senelių, prosenelių ar kitų protėvių pavardė. Keičiant pavardę šių taisyklių 11.6 punkte nustatytu pagrindu, turi būti pateikiamas patėvio (pamotės) ar buvusio globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas.
14. Jeigu pavardę keičia pareiškėjas, kuris yra sudaręs santuoką, jo sutuoktinio pavardė nekeičiama.
15. Nepilnamečių vaikų pavardes keisti leidžiama, jeigu pavardes keičia abu tėvai arba vienas iš turimų tėvų. Kai pavardę keičia tik vienas iš tėvų, nepilnamečio vaiko pavardė keičiama, jei pateikiamas kito iš turimų tėvų rašytinis sutikimas ir vaiko, jeigu jam yra suėję 10 metų, rašytinis sutikimas.
16. Jeigu vienam iš nepilnamečio vaiko tėvų teismo sprendimu yra neterminuotai apribota tėvų valdžia, o kitas iš turimų tėvų keičia pavardę šių taisyklių nustatyta tvarka, santuokos sudarymo metu pasirenka kito sutuoktinio pavardę ar santuokos nutraukimo metu pasilieka savo iki santuokos turėtą pavardę, nepilnamečio vaiko pavardė gali būti keičiama, jei pateikiamas vaiko, jeigu jam yra suėję 10 metų, rašytinis sutikimas.
17. Jeigu vienas iš nepilnamečio vaiko tėvų santuokos sudarymo metu pasirenka kito sutuoktinio pavardę arba santuokos nutraukimo metu pasilieka savo iki santuokos turėtą pavardę, nepilnamečio vaiko pavardė gali būti keičiama, jei pateikiamas kito iš turimų tėvų rašytinis sutikimas ir vaiko, jeigu jam yra suėję 10 metų, rašytinis sutikimas.
18. Tautybę keisti leidžiama, jeigu pareiškėjas nori pasirinkti vieno iš savo tėvų ar senelių tautybę.


VALSTYBINĖ LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJA

N U T A R I M A S
DĖL MOTERŲ PAVARDŽIŲ DARYMO

2003 m. birželio 26 d. Nr. N-2(87)
Vilnius

Valstybinė lietuvių kalbos komisija, apsvarsčiusi visuomenės reiškiamas nuomones ir Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos siūlymą dėl moterų pavardžių darymo, nutaria:
1. Pagrindinėmis laikyti knygoje „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“ (Valstybinės lietuvių kalbos komisijos aprobuotas 2-asis pataisytas fotografuotinis leidimas. Vilnius: Mokslas, 1992, § 46, 47) skelbiamas lietuviškų moterų pavardžių darymo nuostatas: mergaičių pavardės, suteikiamos pagal tėvų pavardę, daromos su priesagomis -aitė, -ytė, -utė, -(i)ūtė, moterų pavardės pagal vyro pavardę daromos su priesagomis -ienė, -(i)uvienė.
2. Tais atvejais, kai norima turėti (suteikti) pavardės formą, kuri nenurodytų šeiminės padėties, pavardė iš vyriškos pavardės gali būti daroma su galūne -ė, pvz.: Alminė (iš Alminas), Talmantė (iš Talmantas), Butkė (iš Butkus), Vaitiekė (iš Vaitiekus), Gudonė (iš Gudonis), Lebedė (iš Lebedys), Misevičė (iš Misevičius), Ambraziejė (iš Ambraziejus), Stundžė (iš Stundžia), Motuzė (iš Motuza). Kai vyriška pavardė turi galūnę -ė, moteriška pavardė lieka nepakitusi, pvz.: Lapė, Kregždė.


KOMISIJOS PIRMININKĖ
»22.03.13 - 10:22 Anketa
  Atspausdinti temą 

   

Paieška

Raktiniai žodžiai    

[ Išplėstinė paieška ]

Teisės

Jūs galite kurti temas.
Jūs negalite redaguoti savo pranešimus.
Jūs negalite kurti apklausas.
Jūs negalite prisegti prie pranešimo bylas.
Jūs negalite rašyti pranešimus.
Jūs negalite šalinti savo pranešimus.
Jūs negalite balsuoti.
- Puslapio generavimas: 0.27165 sekundės -