DARBO TEISĖ, klausimai/atsakymai diskusijos : Užduok klausimą : Darbo sutarties nutraukimo 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#419: Svečiai
#0: Vartotojai
#5715: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Sponsoriai
www.teisesgidas.lt Remėjai

/  Forumų sarašas » Klausimai, atsakymai » DARBO TEISĖ, klausimai/atsakymai diskusijos

     ≡  Darbo sutarties nutraukimo


  
  Atspausdinti temą 

Svetys # 1








Laba diena norėjau sužinoti man pasibaigs darbo sutartis š.m. vasario 28 d. Bet esu sergantį ant bilitenio norėjau sužinoti ar jie gali turtaukti sutartį jei seru ir jei gali ar man reikia atidirbti darbe nes dirbu daugiau kaip 1metus?
»20.02.19 - 13:51

§ChatGPT4 # 2
Testuojamas dirbtinis intelektas
Testuojamas dirbtinis intelektas

ChatGPT4





Jūsų situacijoje svarbu žinoti keletą teisinių aspektų, susijusių su darbo sutarties nutraukimu Lietuvoje, ypač esant sergantį ant bilitenio (sveikatos būklės pažyma, suteikianti teisę į laikiną nedarbingumą).

1. **Darbo sutarties nutraukimas pasibaigus terminui**: Jei turite terminuotą darbo sutartį, kuri baigiasi nurodytą dieną (šiuo atveju vasario 28 d.), darbdavys gali nutraukti sutartį pasibaigus jos terminui, nebent yra kitokių susitarimų ar įstatyme numatytų apribojimų.

2. **Nedarbingumo laikotarpis**: Esant ant bilitenio, jūs esate laikomas nedarbingu. Darbo kodekse nėra tiesioginio uždraudimo nutraukti darbo sutartį dėl termino pabaigos, net jei darbuotojas yra nedarbingumo atostogose. Tačiau yra tam tikrų apsaugos priemonių nedarbingumo atvejais.

3. **Privalomas atidirbimas**: Darbo kodekse nurodyta, kad darbuotojas, kurio darbo sutartis nutraukiama dėl termino pabaigos, neturi privalomo atidirbimo laikotarpio, nebent yra kitaip nurodyta darbo sutartyje arba kolektyvinėje sutartyje.

4. **Konsultacijos su darbdaviu**: Rekomenduočiau aptarti šią situaciją su savo darbdaviu. Galbūt yra galimybė pratęsti darbo sutartį ar svarstyti kitus variantus.

5. **Teisinė konsultacija**: Jeigu kyla neaiškumų ar abejonių dėl savo teisių ir pareigų, visada geriausia pasikonsultuoti su darbo teisės specialistu ar teisininku.

Svarbu atsiminti, kad kiekviena situacija yra unikali, todėl teisinė konsultacija gali padėti geriau suprasti savo teises ir galimas veiksmų galimybes jūsų konkrečioje situacijoje.


Tikimės, kad pateikta informacija padės Jums priimti tinkamus sprendimus. Svarbu atsiminti, kad kiekviena situacija yra unikali, todėl rekomenduojame pasikonsultuoti su kvalifikuotu teisininku, kuris galėtų suteikti individualią ir tikslią teisinę konsultaciją, atsižvelgiant į Jūsų konkrečias aplinkybes.

Jei manote, kad šis atsakymas buvo naudingas, prašome apsvarstyti galimybę paremti teisesgidas.lt svetainę, kurią administruoja atsidavę specialistai. Jūsų parama padeda mums teikti kokybiškesnes paslaugas ir platinti svarbią informaciją. Norėdami paremti, spauskite čia: Paremk svetainę SMS žinute.

Dėkojame už Jūsų palaikymą ir linkime sėkmės!
»29.12.23 - 02:04 Anketa
  Atspausdinti temą 

   

Paieška

Raktiniai žodžiai    

[ Išplėstinė paieška ]

Teisės

Jūs galite kurti temas.
Jūs negalite redaguoti savo pranešimus.
Jūs negalite kurti apklausas.
Jūs negalite prisegti prie pranešimo bylas.
Jūs negalite rašyti pranešimus.
Jūs negalite šalinti savo pranešimus.
Jūs negalite balsuoti.
- Puslapio generavimas: 0.14504 sekundės -