Jungtinė karalystė - Anglija ir Velsas - Tėvų atsakomybė : Leidiniai :TEISĖS GIDAS
Sveiki atvykę!!!


Jungtinė karalystė - Anglija ir Velsas - Tėvų atsakomybė
Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 4-8-2009

TURINIO LENTELE
1.     Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos? 1.
2.     Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką? 2.
3.     Jeigu tėvai nesugeba arba nenori imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, ar į jų vietą gali būti paskirtas kitas asmuo? 3.
4.     Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas, jeigu tėvai nutraukia santuoką arba gyvena skyrium? 4.
5.     Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokių formalumų reikia laikytis, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią? 5.
6.     Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais? 6.
7.     Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą? 7.
8.     Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų? 8.
9.     Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia? 9.
10.     Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu? 10.
11.     Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra? 11.
12.     Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti? 12.
13.     Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės? 13.
14.     Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma? 14.
15.     Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Anglijoje ir Velse? 15.
16.     Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kaip nagrinėjamos šios bylos? 16.
17.     Kokia teisė taikoma procesui dėl tėvų atsakomybės, jei vaikas ar šalys negyvena Anglijoje ir Velse arba turi skirtingas pilietybes? 17.

 
1. Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos?

Tėvų atsakomybė reiškia visas teises, pareigas, įgaliojimus, įsipareigojimus ir valdžią, kuri pagal įstatymus tenka vaiko tėvui ar motinai vaiko ir jo nuosavybės atžvilgiu. Tai susiję su bet kokia tėvo ar motinos pareiga vaikui (pavyzdžiui, pareiga išlaikyti) ir bet kokiomis su vaiko nuosavybe susijusiomis teisėmis, kurias tėvas ar motina gali įgyti vaikui mirus.
2. Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką?

Jeigu vaiko tėvai yra susituokę, tėvų atsakomybė tenka abiem tėvams. Tėvų atsakomybė taip pat tenka nesusituokusioms motinoms, o nesusituokę tėvai gali ją gauti pagal susitarimą su motina arba teismo nutartį. Nuo 2003 m. gruodžio 1 d. nesusituokusiems tėvams gali būti suteikta tėvų atsakomybė, jeigu jie kartu su vaiko motina įregistruoja vaiką. Asmeniui, su kuriuo vaikui gyventi paskirta pagal teismo nutartį, nutarties galiojimo laiku taip pat tenka ir tėvų atsakomybė. Nutartimi dėl įvaikinimo tėvų atsakomybė perduodama neribotam laikui, išskyrus tuos atvejus, kai ši nutartis atšaukiama. Globėjams (žr. 3 klausimą) tėvų atsakomybė priklauso tol, kol galioja nutartis. Vietos valdžios institucijai tenka tėvų atsakomybė už vaiką, jei yra priimta nutartis dėl vaiko globos.
3. Jeigu tėvai nesugeba arba nenori imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, ar į jų vietą gali būti paskirtas kitas asmuo?

Teismas gali paskirti globėją, kuris imtųsi tėvų atsakomybės, jeigu tėvai negali rūpintis vaiku. Vienas iš tėvų, kuriam yra tekusi tėvų atsakomybė, savo mirties atvejui gali paskirti trečiąjį asmenį vaiko globėju.

4. Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas, jeigu tėvai nutraukia santuoką arba gyvena skyrium?

Jeigu susituokę tėvai nutraukia santuoką, jiems abiem ir toliau tenka tėvų atsakomybė, išskyrus tuos atvejus, kai ji konkrečiai atšaukiama teismo sprendimu. Jeigu nesusituokusi pora išsiskiria, tėvų atsakomybė lieka vaiko motinai, o tėvui ji lieka tuomet, jei jis jau ją turi arba įgauna sudarytu susitarimu ar teismo nutartimi.
5. Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokių formalumų reikia laikytis, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią?

Susitarimas turi būti sudarytas įstatymų nustatyta forma. Susitarimo dėl tėvų atsakomybės formą galima gauti vietiniame šeimos bylų teisme, apygardos teisme arba Šeimos teisės rūmų Pagrindiniame civilinės metrikacijos biure (Principal Registry of the Family Division). Informacijos apie teismų adresus galima rasti teismų tarnybos tinklavietėje adresu www.courtservice.gov.uk/cms/courtaddresses.htm. Kartu su forma pateikiamos bendros gairės. Kadangi susitarimas labai paveiks abiejų tėvų teisinę padėtį, abiem rekomenduojama prieš užpildant formą kreiptis teisinės konsultacijos. Advokato vardą, pavardę ir adresą gali suteikti Nepilnamečių bylų kolegija (00 44 20 7242 1222) arba:

    * vietos šeimos bylų teismas ar apygardos teismas,
    * piliečių konsultavimo biuras,
    * teisinės pagalbos centras,
    * vietos biblioteka.

Tėvai taip pat turi teisę į teisinę pagalbą.

Tėvai privalo pateikti tapatybės įrodymus, jų parašus turi patvirtinti įgaliotas teismo pareigūnas. Motina turėtų į teismą atsinešti įrodymų, kad ji yra vaiko motina, tai yra, reikės vaiko gimimo liudijimo kopijos. Be to, jai reikės asmens tapatybės dokumento su nuotrauka ir parašu (pvz., kortelės su nuotrauka, oficialaus leidimo ar paso). Teismui taip pat galima pateikti vairuotojo pažymėjimą, banko ar kreditinę kortelę arba finansinės pagalbos ar išmokų vaikams knygelę. Tėvui reikės tik asmens tapatybės dokumento su nuotrauka ir parašu (pvz., kortelės su nuotrauka, oficialaus leidimo ar paso). Teismui taip pat galima pateikti vairuotojo pažymėjimą, banko ar kreditinę kortelę arba finansinės pagalbos ar išmokų vaikams knygelę.

Pasirašius ir patvirtinus formą, reikėtų padaryti 2 kopijas. Susitarimo originalą ir kopijas galima nunešti arba nusiųsti Šeimos teisės rūmų Pagrindiniam civilinės metrikacijos biurui adresu:

    The Principal Registry of the Family Division,

    First Avenue House,

    42-49 High Holborn,

    London WC1V 6NP.

Teismas užregistruos susitarimą ir pasiliks originalą. Kopijos bus užantspauduotos ir nusiųstos kiekvienam iš tėvų susitarime pateiktais adresais. Susitarimas neįsigalios tol, kol jo negaus Šeimos teisės rūmų teismas.

Susitarimas dėl tėvų atsakomybės registruojamas nemokamai. Jeigu kalbama apie daugiau nei vieną vaiką, kiekvienam jų pildoma atskira forma.
6. Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais?

Norėdami pasiekti priimtino susitarimo dėl būsimos tėvų atsakomybės, tėvai gali kreiptis pagalbos į tarpininkavimo tarnybas. Visi susitarimai turi būti registruojami teisme. Registravimas reikalingas susitarimui oficialiai patvirtinti ir tam, kad jis taptų vykdytinas.

Daugiau informacijos apie tarpininkavimą šeimos klausimais galima rasti Konstitucinių reikalų departamento tinklavietėje English.
7. Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą?

Teisėjas gali spręsti dėl vaiko gyvenamosios vietos. Jeigu vaikas turi gyventi su vienu iš tėvų, teisėjas gali spręsti dėl bendravimo su kartu negyvenančiu tėvu ar motina ir (arba) kitais šeimos nariais sąlygų, nors tėvai yra skatinami susitarti dėl bendravimo, net jei sprendimą dėl gyvenamosios vietos turi priimti teismas. Teismai nesprendžia dėl vaiko išlaikymo išmokų, kadangi šiuos klausimus sprendžia Paramos vaikams agentūra. Paprastai tėvai susitaria, kokią mokyklą vaikas lankys; jeigu susitarti nepavyksta, tai gali nuspręsti teisėjas, priimdamas konkrečią nutartį. Vaikui paliekamas jo vardas, nebent teismas nuspręstų kitaip. Teismas taip pat gali apriboti šalies tėvų atsakomybę, priimdamas nutartį dėl draudžiamų veiksmų. Be to, teismas gali spręsti dėl klausimo perdavimo kitai jurisdikcijai visam laikui ir pavardės keitimo (žr. toliau 8 klausimą).

8. Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų?

Teismas tikisi, kad tėvai kartu priims sprendimus bendru sutarimu. Jeigu tėvų atsakomybė tenka abiem tėvams, tas iš tėvų, su kuriuo vaikas turi gyventi pagal teismo nutartį, norėdamas išvežti vaiką iš Jungtinės Karalystės nuolatiniam gyvenimui, privalo gauti kito tėvo (ar kito asmens, kuriam tekusi tėvų atsakomybė už vaiką) sutikimą arba teismo leidimą. Vienas iš tėvų, su kuriuo vaikas gyvena, gali keisti gyvenamąją vietą neišvykdamas iš teismo jurisdikcijai priklausančios teritorijos (Anglijoje ir Velse). Norint pakeisti vaiko pavardę, būtinas visų asmenų, kuriems yra suteikta tėvų atsakomybė, sutikimas arba teismo leidimas.
9. Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia?

Tėvai dalysis teise dėl vaiko gyvenamosios vietos – tai yra vaikas tam tikrą laiką gyvens su kiekvienu iš tėvų, kaip nurodys teismas. Tai gali praktiškai paveikti vaikui išlaikyti mokėtiną sumą.
10. Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu?

Pagal 1989 m. Vaiko įstatymo 4 dalį prašymą galima pateikti magistratų arba apygardos teismui. Smulkesnę informaciją apie vietos teismą galima rasti telefonų kataloge, viešojoje bibliotekoje arba Teismų tarnybos tinklavietėje adresu www.courtservice.gov.uk/cms/courtaddresses.htm. Teismas suteiks formos kopiją. Kiekvienam tėvų atsakomybės turėtojui būtina nusiųsti po vieną prašymo formos kopiją. Dokumentus reikės pateikti vėliau, vadovaujantis teismo nurodymais.

11. Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra?

Taikoma pirmiau aprašyta procedūra. Tėvų atsakomybei skirti nėra numatytos pagreitintos procedūros.
12. Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti?

Teisinę pagalbą galima gauti tenkinant įprasto išteklių ir materialinės padėties patikrinimo kriterijus (žr. „Teisinė pagalba - Jungtinė Karalystė“).
13. Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės?

Taip. Magistratų teismo priimtus sprendimus dėl tėvų atsakomybės galima apskųsti apygardos teismui. Apeliacinius skundus dėl apygardos teismo priimtų sprendimų nagrinėja Civilinių bylų teismas.
14. Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma?

Tėvų atsakomybė – tai teisė ir ji negali būti priverstinai vykdoma. Konkrečius ginčijamus klausimus, susijusius su tėvų atsakomybės nevykdymu, pavyzdžiui, pareiga išlaikyti vaiką, galima spręsti pateikiant prašymą magistratų arba apygardos teismui. Tikslius teismų adresus galima rasti Teismų tarnybos tinklavietėje English.

15. Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Anglijoje ir Velse?

Norint, kad kitoje valstybėje narėje priimtas sprendimas būtų vykdomas pagal EB Reglamentą Nr. 1347/2000 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis abiejų sutuoktinių vaikams, pripažinimo bei vykdymo (vadinamasis Briuselio II reglamentas), reikėtų iš sprendimą priėmusio teismo gauti EB reglamento 32 ir 33 straipsniuose nurodytus dokumentus ir pateikti juos Anglijos ir Velso civilinių bylų teismui. Šiuo klausimu jums praverstų teisinė konsultacija. Jeigu sprendimas dėl vaiko buvo priimtas ne kitoje valstybėje narėje nagrinėtoje šeimos byloje arba jei vaikas nėra abiejų sutuoktinių, taikomos kitos procedūros. Prašymus reikėtų pateikti magistratų ar apygardos teismui.
16. Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kaip nagrinėjamos šios bylos?

Reikėtų užginčyti sprendimo priėmimą pradinės jurisdikcijos teisme prieš sprendimo priėmimą. Jeigu taip šios valstybės įstatymuose numatyta, kiekvienas suinteresuotas asmuo turėtų būti informuotas apie tai, kad teismas nagrinėja prašymą priimti sprendimą. Šios valstybės narės įstatymuose bus nurodyta, kokių veiksmų galima imtis, prieštaraujant šio sprendimo priėmimui.
17. Kokia teisė taikoma procesui dėl tėvų atsakomybės, jei vaikas ar šalys negyvena Anglijoje ir Velse arba turi skirtingas pilietybes?

Byla keltina teisme, kurio jurisdikcijai priklauso vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta.


Straipsnis iš Jungtinė karalystė - Anglija ir Velsas - Tėvų atsakomybė : Leidiniai :TEISĖS GIDAS
https://www.teisesgidas.lt

Straipsnio URL:
index.php?op=viewarticle&artid=145