Jungtinė karalystė - Šiaurės Airija - Tėvų atsakomybė : Leidiniai :TEISĖS GIDAS
Sveiki atvykę!!!


Jungtinė karalystė - Šiaurės Airija - Tėvų atsakomybė
Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 4-8-2009

TURINIO LENTELE
1.     Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos? 1.
2.     Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką? 2.
3.     Jeigu tėvai negali arba nenori imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, ar vietoje jų galima paskirti kitą asmenį? 3.
4.     Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas, jeigu tėvai nutraukia santuoką arba gyvena skyrium? 4.
5.     Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokius formalumus reikia atlikti, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią? 5.
6.     Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais? 6.
7.     Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą? 7.
8.     Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų? 8.
9.     Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia? 9.
10.     Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu? 10.
11.     Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra? 11.
12.     Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti? 12.
13.     Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės? 13.
14.     Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma? 14.
15.     Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Šiaurės Airijoje? 15.
16.     Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kaip nagrinėjamos šios bylos? 16.
17.     Kokia teisė taikoma procesui dėl tėvų atsakomybės, jeigu vaikas ar šalys negyvena Šiaurės Airijoje arba turi skirtingas pilietybes? 17.

 
1. Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos?

1995 m. Vaiko įstatyme (Šiaurės Airija) tėvų atsakomybė apibrėžiama kaip visos teisės, pareigos, įgaliojimai ir įpareigojimai, pagal įstatymus tenkantys tėvui arba motinai vaiko atžvilgiu. Įstatyme šios teisės ir įpareigojimai konkrečiai neišvardijami. Tačiau pripažinta, kad tėvų atsakomybės turėtojai:

    * privalo globoti vaiką, suteikti jam namus ir juo rūpintis;
    * gali spręsti, kur vaikas turėtų gyventi;
    * gali spręsti, kas gali bendrauti su vaiku;
    * privalo užtikrinti vaiko lavinimą;
    * turi teisę sutikti, kad vaikui būtų išduotas pasas;
    * privalo užtikrinti medicininį gydymą ar pagalbą ir turi teisę sutikti su šiuo gydymu ar pagalba;
    * turi teisę suteikti vaikui vardą;
    * turi teisę užtikrinti religinį vaiko mokymą.

Bet kuriuo atveju tėvų atsakomybė turėtų būti vykdoma vadovaujantis vaiko interesais ir prieš priimant svarbius sprendimus reikėtų pasitarti su asmenimis, kuriems tenka ši atsakomybė. Tačiau jei nesusitariama, galima kreiptis į teismą, kad šis išspręstų nesusitarimus.
2. Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką?

Jeigu vaiko gimimo metu jo tėvai yra susituokę, kiekvienam jų tenka tėvų atsakomybė už vaiką.

Jeigu vaiko gimimo metu jo tėvai nėra susituokę, tėvų atsakomybė už vaiką savaime tenka motinai, o tėvas gali įgyti tėvų atsakomybę šiais būdais:

    * vesdamas vaiko motiną;
    * pateikdamas teismui prašymą, kad šis priimtų nutartį dėl tėvų atsakomybės jo naudai;
    * sudarydamas su vaiko motina susitarimą dėl tėvų atsakomybės (žr. 5 klausimą); arba
    * įsiregistruodamas kaip vaiko tėvas (tai taikoma tik Jungtinėje Karalystėje po 2002 m. balandžio 15 d. įregistruotiems gimimams).

Jeigu su vaiko motina nesusituokęs tėvas įgyja tėvų atsakomybę teismo nutartimi, susitarimu ar registravimusi, šią atsakomybę gali panaikinti tik kita teismo nutartis.

Teismui priėmus nutartį, kad vaikas turi gyventi su tėvu, kuris nėra susituokęs su vaiko motina, teismas taip pat privalo, jeigu tėvui dar nėra suteikta tėvų atsakomybė, priimti nutartį dėl tėvų atsakomybės tėvo naudai.

Asmeniui, kuris nėra vaiko tėvas ar motina, tėvų atsakomybė gali būti suteikta teismo nutartimi.
3. Jeigu tėvai negali arba nenori imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, ar vietoje jų galima paskirti kitą asmenį?

Asmuo, kuriam tenka tėvų atsakomybė už vaiką, negali jos atsisakyti arba perduoti kitam. Tačiau jis gali susitarti, kad kitas asmuo naudotųsi šia atsakomybe jo vardu.

Be to, asmeniui, kuris nėra vaiko tėvas arba motina, tėvų atsakomybė gali būti suteikta teismo nutartimi (pvz., nutartimi, nustatančia asmenį, su kuriuo turi gyventi vaikas, apsaugos nuo pavojų nutartimi, jeigu vaikui gresia neišvengiamas pavojus, arba globos nutartimi).

Dažniausiai tėvas arba motina savaime nepraranda tėvų atsakomybės vien todėl, kad ją gavo kas nors kitas. Tačiau teismo sprendimas dėl įvaikinimo perduoda tikrųjų tėvų atsakomybę įtėviams.

Jeigu tėvų atsakomybė tenka vaiko tėvui arba motinai, jis arba ji prieš mirtį gali paskirti kitą žmogų vaiko globėju.
4. Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas, jeigu tėvai nutraukia santuoką arba gyvena skyrium?

Tėvų atsakomybė už vaiką galioja ir nutraukus santuoką ir yra ribojama tik tiek, kiek tėvų ir trečiųjų asmenų santykiai išsprendžiami savanorišku susitarimu ar teismo nutartimi.
5. Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokius formalumus reikia atlikti, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią?

Jeigu vaiko tėvai nesusituokę, jie gali sudaryti susitarimą dėl tėvų atsakomybės. Šis susitarimas:

    * turi būti 1996 m. vaiko (Susitarimas dėl tėvų atsakomybės) reglamentuose (Šiaurės Airija) nustatytos formos;
    * patvirtintas liudytojo; ir
    * pateiktas kartu su dviem kopijomis Karališkųjų teisingumo teismų Globos ir apsaugos tarnybai (Office of Care and Protection in the Royal Courts of Justice, Chichester Street, Belfast, BT1 3JF).

Jeigu tėvai buvo susituokę, bet vėliau ėmė gyventi skyriumi arba nutraukė santuoką, jie gali susitarti, kaip bus vykdoma tėvų atsakomybė ir šis susitarimas gali būti paskelbtas teismo nutartimi, o vėliau gali būti keičiamas, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes.
6. Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais?

Šiaurės Airijoje yra nemažai agentūrų, teikiančių tarpininkavimo paslaugas (pvz., Relate) ir galinčių padėti taikiai išspręsti ginčus.

7. Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą?

Šiaurės Airijos teismų galių sritis yra plati, konkrečiai jie gali spręsti klausimus, susijusius su:

    * vaiko išvežimu iš Šiaurės Airijos;
    * gyvenamąja vieta (kur ir su kuo vaikas turėtų gyventi);
    * bendravimu (kada, kur ir su kuo vaikas gali bendrauti);
    * finansiniu aprūpinimu;
    * lavinimu;
    * religiniu mokymu;
    * medicininiu gydymu;
    * vaiko turto tvarkymu.

8. Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų?

Teismai yra pripažinę, kad, kai tik įmanoma, reikia priimti lanksčius ir praktiškus sprendimus. Todėl, jeigu vaiką prižiūri vienas iš tėvų, jam reikia turėti galimybę priimti sprendimus, kurie yra būtini, kol vaikas yra jo globojamas.

Tačiau tikimasi, kad reikšmingi sprendimai bus aptariami su kitu iš tėvų ir išsprendžiami taikiai. Jeigu nepavyksta susitarti, tuomet teismas gali priimti konkrečią nutartį (išsprendžiančią konkretų klausimą) arba tam tikrus veiksmus draudžiančią nutartį (nurodančią, kokio pobūdžio sprendimų negalima priimti be teismo sutikimo).

Jeigu galioja nutartis, nustatanti, su kuo turėtų gyventi vaikas, niekas negali suteikti vaikui kitos pavardės arba išvežti jį iš Jungtinės Karalystės ilgesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui be raštiško visų asmenų, prisiėmusių tėvų atsakomybę, sutikimo arba teismo sutikimo.

9. Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia?

Kai vaikas yra kartu su vienu iš tėvų, šis priima būtinus kasdienius sprendimus. Tačiau tikimasi, kad priimant reikšmingus sprendimus bus pasitarta su kitu iš tėvų.
10. Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu?

Paprastai prašymas priimti nutartį, suteikiančią tėvų atsakomybę, turėtų būti pateikiamas Šeimos bylų teismui. Tačiau jeigu yra kitų neišspręstų su vaiku susijusių šeimos bylų, nagrinėjamų kitame teisme, prašymą galima pateikti šiam teismui.

Šeimos bylų teisme pradėtos nagrinėti bylos dėl įvairių priežasčių (pvz., jei jos yra sudėtingos arba susijusios su bendros svarbos klausimais) gali būti perduotos Šeimos pagalbos centrui arba Civilinių bylų teismui.

Teismų adresai ir telefonų numeriai pateikiami telefonų numerių kataloge (skyriuje „Šiaurės Airijos teismų tarnyba“) ir Šiaurės Airijos teismų tarnybos tinklavietėje English.

Reikia užpildyti kelias formas ir pateikti jas atitinkamai teismo tarnybai. Dauguma šių formų yra standartinės. Teismo tarnyba pateikia formų kopijas ir paaiškina, kaip jas pildyti. Tačiau teismo darbuotojai negali teikti teisinių konsultacijų arba nurodyti, ką sakyti. Taip pat reikės apmokėti teismo išlaidas.

11. Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra?

Pateikus prašymą, teismo tarnyba nustato nagrinėjimo datą ir praneša ją kitai šaliai. Jeigu klausimas neišsprendžiamas iki nagrinėjimui paskirtos datos, magistratas arba teisėjas išklauso įrodymus ir priima sprendimą.

Esant ypatingoms aplinkybėms, teismas gali išklausyti tik vieną šalį ir priimti laikiną nutartį. Esant tokioms aplinkybėms nereikia pildyti ir iš anksto pateikti būtinų formų. Tačiau jas būtina užpildyti ir pateikti per 48 valandas nuo pareiškimo pateikimo, teismas paprastai nustato datą, kada į teismą turėtų ateiti visos šalys.
12. Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti?

Jūs turite teisę kreiptis teisinės pagalbos. Tačiau suteikiamos pagalbos suma (jei ji iš viso bus suteikta) priklauso nuo finansinės padėties patikrinimo. Net jeigu nustatoma, kad turite teisę į pagalbą pagal finansinius kriterijus, reikės sumokėti dalį išlaidų. Pagal susitarimą šis įnašas gali būti grąžinamas Teisinės pagalbos skyriui per tam tikrą laiką. Be finansinio tinkamumo kriterijų, turi būti tenkinami konkrečių bylos aplinkybių patikrinimo kriterijai, t. y. turi būti pagrįstų priežasčių bylai iškelti arba gintis ir tai turi būti pagrįsta atsižvelgiant į visas aplinkybes.
13. Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės?

Apeliacinis skundas, susijęs su priimta nutartimi arba atsisakymu priimti nutartį, teikiamas:

   1. iš Šeimos bylų teismo – Šeimos pagalbos centrui; ir
   2. iš Šeimos pagalbos centro – Civilinių bylų teismui.

Gavęs apeliacinį skundą Civilinių bylų teismas vienos iš šalių prašymu gali perduoti bylą Apeliaciniam teismui, kad šis pareikštų savo nuomonę dėl teisinių klausimų. Kitais atvejais Civilinių bylų teismo sprendimas yra galutinis.

Apeliacinio teismo sprendimas dėl Civilinių bylų teismo išdėstytos bylos esmės yra galutinis.
14. Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma?

Jeigu sprendimas buvo priimtas Šiaurės Airijos teisme, prašymą dėl šio sprendimo vykdymo taip pat reikėtų teikti šiam teismui.

Šeimos bylų teisme (kuriame priimama dauguma sprendimų dėl tėvų atsakomybės) galima šaukimu iškviesti atsakovą į teismą, kad jis atsakytų dėl sprendimo nevykdymo.
15. Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Šiaurės Airijoje?

2000 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamente (EB) Nr. 1347/2000 (toliau – „Reglamentas“) nustatyta, kad tam tikri sprendimai dėl tėvų atsakomybės vykdymo, priimti vienoje valstybėje narėje, gal būti vykdomi kitoje valstybėje narėje.

Sprendimas privalo būti paskelbtas vykdytinu šioje valstybėje. Šiaurės Airijoje būtina pateikti prašymą, kad Civilinių bylų teismas užregistruotų sprendimą.

Jeigu su vaiko globa susijęs sprendimas neatitinka Reglamente nustatytų sąlygų, jam gali būti taikoma 1985 m. Įstatymo dėl vaikų grobimo ir globos II dalis, pagal kurią galima taikyti Europos konvenciją dėl sprendimų, susijusių su vaikų globa, pripažinimo ir vykdymo bei vaikų globos atnaujinimo (1980 m.). Remiantis II dalimi, tam tikri sprendimai gali būti užregistruoti Šiaurės Airijos civilinių bylų teisme. Toks užregistruotas sprendimas gali būti vykdomas kaip šio teismo sprendimas.

Pagal Konvenciją Šiaurės Airijos teismų tarnyba veikia kaip centrinė institucija Šiaurės Airijoje. Prašymą užregistruoti galima siųsti Šiaurės Airijos teismų tarnybai, prireikus ji perduoda klausimą, kad būtų imamasi tolesnių veiksmų.
16. Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kaip nagrinėjamos šios bylos?

Remiantis Reglamentu, prašymas užregistruoti teikiamas nepranešant jokiai kitai šaliai. Todėl visus prieštaravimus būtina pareikšti apeliaciniu skundu Apeliaciniam teismui.

Pranešime dėl apeliacinio skundo būtina:

    * nurodyti apeliacinio skundo pagrindus;
    * nurodyti, kokios nutarties prašoma teismo; ir
    * jį būtina įteikti kitai šaliai Civilinių bylų teisme.

Remiantis 1985 m. Įstatymo dėl vaikų grobimo ir globos II dalimi, prieštaravimus galima pareikšti teikiant prašymą Civilinių bylų teismui. Pareiškėjas privalo įteikti savo pirminį šaukimą ir pagrindžiantį pareiškimą kitai šaliai, tuomet pareiškėjas per 7 dienas turi pateikti raštiškus įrodymus.
17. Kokia teisė taikoma procesui dėl tėvų atsakomybės, jeigu vaikas ar šalys negyvena Šiaurės Airijoje arba turi skirtingas pilietybes?

Jeigu Šiaurės Airijos teismas nusprendžia, kad jam priklauso jurisdikcija nagrinėti bylą, jis taikys Šiaurės Airijos teisę.


Straipsnis iš Jungtinė karalystė - Šiaurės Airija - Tėvų atsakomybė : Leidiniai :TEISĖS GIDAS
https://www.teisesgidas.lt

Straipsnio URL:
index.php?op=viewarticle&artid=147