Europos Sąjungos valstybių teisė, Jungtinė karalystė - Anglija ir Velsas - Skyrybos : Straipsniai, TP : Jungtinė karalystė - Anglija ir Velsas - Skyrybos : Leidiniai :TEISĖS GIDAS 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#660: Svečiai
#0: Vartotojai
#5714: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Jungtinė karalystė - Anglija ir Velsas - Skyrybos

Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 4-8-2009

TURINIO LENTELE
1.     Kokios yra santuokos nutraukimo sąlygos?
2.     Koks yra santuokos nutraukimo pagrindas?
3.     Kokie yra santuokos nutraukimo padariniai:
    a)     asmeniniams sutuoktinių santykiams?
    b)     sutuoktinių turto padalijimui?
    c)     nepilnamečiams sutuoktinių vaikams?
    d)     pareigai mokėti išlaikymą kitam sutuoktiniui?
4.     Kokia yra praktinė teisinės sąvokos „gyvenimas skyrium“ reikšmė?
5.     Kokios yra gyvenimo skyrium priežastys?
6.     Kokie yra gyvenimo skyrium teisiniai padariniai?
7.     Kokia yra praktinė teisinės sąvokos „santuokos pripažinimas negaliojančia“ reikšmė?
8.     Kokiomis sąlygomis yra priimamas sprendimas santuoką pripažinti negaliojančia?
9.     Kokie yra santuokos pripažinimo negaliojančia teisiniai padariniai?
10.     Ar yra kokių nors alternatyvių neteisminių priemonių nesikreipiant į teismą išspręsti su santuokos nutraukimu susijusius klausimus?
11.     Kur turėčiau pateikti pareiškimą (ieškinio pareiškimą) dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia? Kokių formalumų būtina laikytis ir kokius dokumentus turėčiau pridėti prie savo pareiškimo?
12.     Ar galiu gauti teisinę pagalbą, kad padengčiau teismo proceso išlaidas?
13.     Ar įmanoma apskųsti sprendimą dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia?
14.     Ką turėčiau daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia būtų pripažintas Anglijoje ir Velse?
15.     Į kurį teismą turėčiau kreiptis, jeigu norėčiau pareikšti nesutikimą dėl kitoje valstybėje narėje teismo priimto sprendimo dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia pripažinimo? Kokia procedūra taikoma šiais atvejais?
16.     Kokią santuokos nutraukimo teisę teismas taiko Anglijoje ir Velse negyvenančių sutuoktinių arba skirtingos tautybės sutuoktinių santuokos nutraukimo byloje?

 
1. Kokios yra santuokos nutraukimo sąlygos?

Anglijoje ir Velse vyras ar žmona turi teismui pateikti rašytinį pareiškimą (vadinamą ieškinio pareiškimu) nutraukti santuoką. Pareiškimus nutraukti santuoką nagrinėja grafystės teismas, ir sutuoktiniai dėl santuokos nutraukimo turi kreiptis į tą teismą. Pareiškėjas turi įrodyti, kad santuoka iširo negrįžtamai, ir pateikti vieno iš penkių toliau išvardytų faktų įrodymus.

Pareiškimą nutraukti santuoką galima pateikti tiktai praėjus ne mažiau nei vieniems metams po santuokos sudarymo. Tačiau įrodymai, surinkti per pirmuosius santuokos metus, gali būti panaudoti įrodymui, kad santuoka iširo negrįžtamai.

(Grafystės santuokos nutraukimo teismai veikia daugelyje didelių Anglijos ir Velso miestų – žr. 11 klausimą).
2. Koks yra santuokos nutraukimo pagrindas?

Anglijoje ir Velse santuokos nutraukimo teisena yra numatyta 1973 m. Santuokos nutraukimo bylų įstatyme. Vienintelis santuokos nutraukimo pagrindas yra negrįžtamas santuokos iširimas.

Siekiant parodyti, kad santuoka iširo negrįžtamai, būtina pateikti vienos ar daugiau rūšių sutuoktinio kaltės įrodymus. Yra tokios penkios kaltės rūšys:

   1.      kitas sutuoktinis buvo neištikimas ir pareiškėjui bendras gyvenimas su juo yra nepakenčiamas;
   2.      nepagrįsta elgsena, t. y. kitas sutuoktinis elgiasi taip, kad pareiškėjo nenoras bendrai su juo gyventi yra pagrįstas;
   3.      sutuoktinio palikimas, t. y. kitas sutuoktinis buvo palikęs pareiškėją dvejus metus iki pareiškimo nutraukti santuoką pateikimo;
   4.      šalys dvejus metus iki pareiškimo nutraukti santuoką pateikimo gyveno skyrium (su kito sutuoktinio sutikimu);
   5.      gyvenimas skyrium penkerius metus iki pareiškimo nutraukti santuoką pateikimo (be kito sutuoktinio sutikimo).

Vienos ar daugiau rūšių kaltės įrodymus būtina pateikti kartu su įrodymais, kad santuokos nutraukimo siekiantis asmuo nebegali gyventi kartu su sutuoktiniu.

Teismas turi kiek įmanoma kruopščiau ištirti pareiškėjo (ieškovo) pateiktus faktus ir bet kokius kito sutuoktinio (atsakovo) pateiktus faktus. Jeigu teismą įtikina įrodymai, kad santuoka iširo negrįžtamai, apygardos teisėjas priima sprendimą nutraukti santuoką.

Teismas gali bet kuriuo metu atidėti bylos nagrinėjimą ir leisti sutuoktiniams mėginti išspręsti nesutarimus ir išgelbėti santuoką.

Jeigu teismas įsitikina, kad santuoka iširo negrįžtamai, pirmiausia jis priima negalutinį sprendimą, kuris, jeigu nepanaikinamas, įsigalioja nuo tam tikro laiko. Po šešių savaičių galima pateikti pareiškimą dėl besąlygiško teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo. Terminai pateikti pareiškimą dėl besąlygiško teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo netaikomi.

Tačiau jeigu pareiškimas dėl besąlygiško teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo pateikiamas praėjus daugiau kaip 12 mėnesių po negalutinio sprendimo priėmimo, pareiškėjas turi kartu su pareiškimu pateikti rašytinį paaiškinimą, kuriame:

    * nurodo delsimo priežastis;
    * nurodo, ar jis gyveno kartu su sutuoktiniu po negalutinio teismo sprendimo priėmimo, ir, jeigu taip, kuriais laikotarpiais, nurodydamas datas; ir
    * nurodo, ar, jeigu pareiškėjas yra žmona, ji pagimdė nors vieną vaiką po negalutinio teismo sprendimo priėmimo, ir, jeigu taip, nurodo svarbius faktus ir tai, ar yra įtariama, kad vaikas yra arba gali būti vyro vaikas.

Apygardos teisėjas gali nurodyti pareiškėjui pateikti priesaika patvirtintą pareiškimą, kuriuo būtų patvirtintas jo pateiktas paaiškinimas, ir, vadovaudamasis šiuo pareiškimu, priimti, apygardos teisėjo nuomone, tinkamą sprendimą.

3. Kokie yra santuokos nutraukimo padariniai:
a) asmeniniams sutuoktinių santykiams?

Pora nebeprivalo gyventi kartu. Kiekvienas sutuoktinis gali apsispręsti, ar nori pasilikti, ar pakeisti savo pavardę.
b) sutuoktinių turto padalijimui?

Turto padalijimą santuokos nutraukimo atveju Anglijoje ir Velse reglamentuoja 1973 m. Santuokos nutraukimo bylų įstatymas. Pagal įstatymo 24 skyrių teismas, priimdamas sprendimą dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium arba vėliau, gali nurodyti, kad vienas sutuoktinis turi perduoti turtą kitam sutuoktiniui, šeimos vaikui arba kitam asmeniui šeimos vaiko naudai.

Kitos įstatymo nuostatos suteikia teismams įgaliojimus nurodyti atlikti periodinius mokėjimus, nurodyti parduoti turtą, priimti sprendimus dėl pensijų, nurodyti išmokėti vienkartines išmokas ir priimti kitus sprendimus. Teismai sprendimus kiekvienu konkrečiu atveju priima savo nuožiūra, siekdami patenkinti tos bylos reikalavimus pagal konkrečias bylos aplinkybes.

Įstatymo 25 skyriuje yra nustatyti įvairūs klausimai, į kuriuos teismai turi atsižvelgti, savo nuožiūra priimdami sprendimą. Svarbiausias iš šių klausimų yra šeimos vaiko iki 18 metų aprūpinimas. Kiti klausimai yra tokie:

    * kiekvieno sutuoktinio esamos arba artimoje ateityje tikėtinos pajamos, sugebėjimas gauti pajamų, turtas ir kiti finansiniai ištekliai;
    * taip pat atsižvelgiama į kiekvieno iš sutuoktinių finansinį ir kitą indėlį į namų ir vaikų globą;
    * bet kokie esami ar artimoje ateityje tikėtini kiekvieno iš sutuoktinių finansiniai poreikiai, įsipareigojimai ir pareigos;
    * šeimos pragyvenimo lygis iki santuokos iširimo;
    * kiekvienos šalies amžius ir santuokos trukmė;
    * bet koks kurios nors šalies fizinis ar psichinis neįgalumas;
    * kiekvienos šalies indėliai arba tikėtini būsimi indėliai į šeimos gerovę;
    * sutuoktinių elgsena, jeigu į ją būtų nesąžininga neatsižvelgti svarstant turto padalijimo būdą;
    * kiekvieno sutuoktinio naudos, kurios ši šalis neturės galimybių gauti dėl santuokos nutraukimo ar santuokos pripažinimo negaliojančia, vertė.

c) nepilnamečiams sutuoktinių vaikams?

Susitarimai dėl santuokoje gimusių vaikų turi būti pateikti teismui iki besąlygiško sprendimo dėl santuokos nutraukimo priėmimo. Po santuokos nutraukimo abu tėvai turės ir toliau prisiimti tėvų atsakomybę už santuokoje gimusius vaikus. Kiekvienas iš tėvų turės ir toliau prisiimti tėvų atsakomybę už bet kokius vaikus iš kitų santykių, už kuriuos jie buvo atsakingi kaip tėvai ištuokos metu. Abu tėvai privalės nuolat išlaikyti nepilnamečius vaikus, kurie buvo ir yra laikomi šeimos vaikais.


(Taip pat žr. Tėvų atsakomybė – Jungtinė Karalystė.)
d) pareigai mokėti išlaikymą kitam sutuoktiniui?

Pareiga išlaikyti kitą sutuoktinį nutraukus santuoką nebegalios, išskyrus nuostatas dėl turto padalijimo po santuokos nutraukimo (žr. pirmiau).

(Taip pat žr. Ieškiniai dėl išlaikymo – Jungtinė Karalystė)
4. Kokia yra praktinė teisinės sąvokos „gyvenimas skyrium“ reikšmė?

Jeigu teismas priima sprendimą dėl gyvenimo skyrium, sutuoktinis, prašęs teismo priimti sprendimą, kuris leistų gyventi su vyru ar žmona, nebeturės vykdyti jokių santuokinių pareigų. Tačiau jis negalės tuoktis dar kartą. Gyvenimas skyrium yra parankus sutuoktiniams, kurių santuoka negrįžtamai iširo ir kurie nepageidauja tuoktis dar kartą.

Teismui priėmus sprendimą dėl gyvenimo skyrium, galima teikti pareiškimą dėl sprendimo ištuokti.
5. Kokios yra gyvenimo skyrium priežastys?

Gyvenimui skyrium taikomos sąlygos sutampa su santuokos nutraukimui taikomomis sąlygomis. Pareiškėjas turi pateikti įrodymus, kad santuoka iširo negrįžtamai, ir vieno ar daugiau faktų, kurie reikalaujami santuokos iširimui įrodyti, įrodymus.
6. Kokie yra gyvenimo skyrium teisiniai padariniai?

Sutuoktiniai nebeprivalo gyventi kartu. Jeigu vienas iš sutuoktinių miršta nepalikęs testamento (miręs palikėjas, nepalikęs testamento), jų turtas bus padalytas vadovaujantis su turto padalijimu susijusiomis testamento nepalikimo taisyklėmis, išskyrus tai, kad turtas bus padalytas taip, tarsi buvęs vyras ar žmona jau yra miręs, ir bet kokia nauda, kurią jie būtų gavę, bus prarasta.


Gyvenimo skyrium bylą nagrinėjantis teismas taip pat gali pasinaudoti santuokos nutraukimo atveju taikomomis turto padalijimo nuostatomis.
7. Kokia yra praktinė teisinės sąvokos „santuokos pripažinimas negaliojančia“ reikšmė?

Taikomos dvi santuokos pripažinimo negaliojančia formos. Santuoka gali būti pripažinta „negaliojančia“ – tai reiškia, kad santuoka niekada neturėjo teisinės galios ir neegzistavo. Esant skirtingoms aplinkybėms, santuoka gali būti „ginčytina“ – tai reiškia, kad vienas iš sutuoktinių gali pateikti pareiškimą pripažinti santuoką neturinčia teisinės galios. Jeigu abu sutuoktiniai sutinka, jie gali tęsti šeimos santykius.
8. Kokiomis sąlygomis yra priimamas sprendimas santuoką pripažinti negaliojančia?

Santuoka yra negaliojanti ir neturinti teisinės galios, jeigu:

   1. ji neatitinka 1949–1986 m. santuokos įstatymų nuostatų, nes:
   2. šalis sieja pernelyg artimi giminystės ryšiai;
   3. kuriai nors iš šalių yra mažiau nei 16 metų;
   4. nebuvo galutinai sutvarkyti santuokai numatyti formalumai;
   5. santuokos sudarymo metu viena iš šalių jau buvo teisėtai sutuokta;
   6. šalys nėra skirtingų lyčių. Santuoka turi teisinę galią, kai vienas sutuoktas partneris yra vyriškosios, o kitas – moteriškosios lyties;
   7. už Anglijos ir Velso ribų sudarytos poligamiškos santuokos atveju – jeigu santuokos sudarymo metu vienas iš sutuoktinių nuolat gyveno Anglijoje ir Velse.

Santuoka yra ginčytina šiomis aplinkybėmis:


   1. bendras intymus sutuoktinių gyvenimas nebuvo pradėtas vienam iš sutuoktinių neįstengus pradėti šių santykių;
   2. bendras intymus sutuoktinių gyvenimas nebuvo pradėtas vienam iš sutuoktinių atsisakius pradėti šiuos santykius;
   3. vienas iš sutuoktinių nedavė tinkamo sutikimo sudaryti santuoką, nes buvo verčiamas ir priverstas sutikti, klaidingai suprato teisinius santuokos padarinius arba buvo psichiškai neįgalus įvertinti sprendimo tuoktis pasekmes;
   4. santuokos sudarymo metu vienas iš sutuoktinių sirgo psichikos liga, dėl kurios pobūdžio nebuvo veiksnus sudaryti santuokos;
   5. santuokos sudarymo metu vienas iš sutuoktinių sirgo užkrečiama venerine liga;
   6. santuokos sudarymo metu žmona buvo pastojusi ne nuo savo vyro.

9. Kokie yra santuokos pripažinimo negaliojančia teisiniai padariniai?

Jeigu santuoka yra negaliojanti, ji pripažįstama neturinčia teisinės galios, ir laikoma, kad ši santuoka neegzistavo.

Jeigu santuoka yra ginčytina, ji laikoma neturinčia teisinės galios nuo galutinio sprendimo dėl santuokos pripažinimo negaliojančia priėmimo dienos. Iki to laiko santuoka laikoma egzistavusia.

Negaliojančios ir ginčytinos santuokos atveju teismas gali priimti tokius pat kaip ir santuokos nutraukimo atveju nutarimus dėl turto padalijimo.
10. Ar yra kokių nors alternatyvių neteisminių priemonių nesikreipiant į teismą išspręsti su santuokos nutraukimu susijusius klausimus?

Vyriausybė skatina tinkamais atvejais ginčams spręsti pasitelkti šeimos tarpininkus. Tarpininkavimas gali būti naudingas su vaikais susijusiuose ginčuose, taip pat ir ginčuose dėl turto bei pajamų.

Viešąjį finansavimą šeimos tarpininkavimo paslaugoms apmokėti galima gauti iš Bendruomenės teisės tarnybos (vyriausybės programa, kuri, jeigu yra tenkinamos tam tikros sąlygos, skiria finansavimą teisinei pagalbai), kuri lėšas skiria vadovaudamasi įprastų atitikties pagalbos kriterijams tikrinimų rezultatais. Sutuoktiniai taip pat gali pasinaudoti viešuoju finansavimu, jeigu siekia gauti pagalbą, įskaitant teisininko tarpininkavimą. Informaciją apie šeimos tarpininkus galima gauti Bendruomenės teisės tarnyboje. Šeimos byloms skirtose profesinėse gairėse teisininkai yra skatinami informuoti savo klientus apie potencialią šeimos tarpininkavimo naudą.

Su vaikais susijusius ginčus sprendžiant teisme, kai kuriose srityse galimybes spręsti šiuos ginčus ne teisme gali užtikrinti Vaikų ir šeimos teismo konsultacijų ir paramos tarnyba (CAFCASS). Teismas gali atidėti bylos nagrinėjimą, kad būtų pamėginta išspręsti ginčą šiuo būdu.
11. Kur turėčiau pateikti pareiškimą (ieškinio pareiškimą) dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia? Kokių formalumų būtina laikytis ir kokius dokumentus turėčiau pridėti prie savo pareiškimo?

Pareiškimas nutraukti santuoką, kuris vadinamas ieškinio pareiškimu, gali būti pateiktas bet kuriam santuokos nutraukimo bylas nagrinėjančiam grafystės teismui (įskaitant Londone esantį Aukštojo teismo Šeimos bylų skyriaus Centrinį registracijos biurą).

   1. Jūs galite pateikti pareiškimą nutraukti santuoką „ieškinio pareiškimu“ vadinama forma, kurią pateikiate bet kuriam santuokos nutraukimo bylas nagrinėjančiam grafystės teismui arba Londone esančiam Aukštojo teismo Šeimos bylų skyriaus Centriniam registracijos biurui. Išsamus visų santuokos nutraukimo bylas nagrinėjančių grafystės teismų sąrašas yra pateiktas 1-ajame informaciniame lapelyje „Apie santuokos nutraukimą“, kurį galima gauti kiekviename grafystės teisme. Jį kartu su būtinomis formomis ir kitais informaciniais lapeliais taip pat galima rasti Teismų tarnybos tinklalapyje English. Visų santuokos nutraukimo bylas nagrinėjančių grafystės teismų adresai ir telefono numeriai taip pat yra nurodyti telefonų knygos skyrelyje „Teismai“.
   2. Jūs negalite pateikti ieškinio pareiškimo santuokai nutraukti, nebent Jūsų santuoka trunka daugiau kaip vienus metus, ir Jūs turite sugebėti teismui įrodyti, jog turite priežasčių (arba „pagrindą“) teigti, kad santuoka iširo.
   3. Jums gali tekti sumokėti mokestį, tačiau galite būti nuo jo atleistas, jeigu gaunate valstybės pašalpą arba galite įrodyti, kad dėl mokesčio mokėjimo Jums kiltų pernelyg didelių sunkumų. Daugiau informacijos galima rasti 2-ajame informaciniame lapelyje English„Noriu nutraukti santuoką – ką daryti?“
   4. Ieškinio pareiškimo formą (D8) galima gauti kiekviename santuokos nutraukimo bylas nagrinėjančiame grafystės teisme arba tinklalapyje English. Jūs turite atsiųsti:
          * tris D8 formos kopijas (ieškinio pareiškimas santuokai nutraukti).
            Jeigu norite išsituokti su vyru ar žmona dėl svetimavimo su asmeniu, kurio vardą nurodote savo ieškinio pareiškime, Jums taip pat reikės papildomos šiam asmeniui skirtos ieškinio pareiškimo kopijos;
          * susitarimų dėl santuokoje gimusių vaikų pareiškimą (D8A forma).
            Šis reikalavimas taikomas, jeigu turite vaikų iki 18 metų;
          * santuokos liudijimą (ne kopiją), prie kurio prireikus pridedamas patvirtintas jo vertimas;
          * Ex160 formą, jeigu manote, kad neturite mokėti mokesčio.
   5. Ieškinio pareiškimą išsiuntus kitam sutuoktiniui (atsakovui), teismas Jums atsiųs D9H formą (ieškinio pareiškimo įforminimo pranešimą) ir nurodys, kada ieškinio pareiškimas buvo nusiųstas atsakovui. D9H forma yra mokesčio gavimo kvitas (jeigu jį sumokėjote), kuriame nurodomas ištuokos bylos numeris. Šioje formoje taip pat nurodoma, ką daryti, jeigu atsakovas neatsako į ieškinio pareiškimą.

12. Ar galiu gauti teisinę pagalbą, kad padengčiau teismo proceso išlaidas?

Teisinė pagalba pagal Bendruomenės teisės tarnybos programą gali būti skirta nagrinėjant su vaikais susijusius ginčus ir ginčus, susijusius su turtu, jei pagalbos prašytojas atitinka įprastas atitikties pagalbos skyrimo kriterijams nuostatas ir bylos esmė atitinka pagalbos skyrimo pagal Bendruomenės teisės tarnybos programą reikalavimus. Pagalbos kriterijus atitinkantys sutuoktiniai gali gauti tam tikrų konsultacijų dėl pareiškimo nutraukti santuoką pateikimo.
back    

viršų
13. Ar įmanoma apskųsti sprendimą dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia?

Jeigu yra priimtas negalutinis sprendimas, kuris, jeigu nebus panaikintas, įsigalios nuo tam tikro laiko, arba sprendimas dėl santuokos pripažinimo negaliojančia, vienas iš sutuoktinių gali kreiptis į teismą ir pateikti jam įrodymų, kad galutinis sprendimas neturėtų būti priimtas. Teismas gali panaikinti sprendimą, nurodyti, kad turėtų būti priimtas galutinis sprendimas, nurodyti atlikti tolesnį tyrimą arba nagrinėti bylą kitu, teismo nuomone, geriausiu būdu.

Patvirtinus galutinį sprendimą dėl santuokos nutraukimo, jo apskųsti nebegalima.

Apskųsti sprendimo dėl gyvenimo skyrium neįmanoma.
14. Ką turėčiau daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia būtų pripažintas Anglijoje ir Velse?

2000 m. gegužės 29 d. Europos Sąjungos reglamente (EB) Nr. 1347/2000 nurodyta, kad vienoje valstybėje narėje priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium (separacijos) arba santuokos pripažinimo negaliojančia gali būti pripažintas kitose valstybėse narėse. Turėtumėte gauti iš sprendimą priėmusio teismo EB reglamento 32 ir 33 straipsniuose nurodytus būtinus dokumentus ir pateikti juos Anglijos ir Velso aukštajam teismui. Jums derėtų kreiptis dėl teisinių konsultacijų šiuo klausimu. 

Šis reglamentas taikomas tiktai pačiam santuokos nutraukimui, gyvenimui skyrium (separacijai) arba santuokos pripažinimui negaliojančia. Jis netaikomas sprendžiant kaltės, santuokos turto, išlaikymo ar kitus klausimus. Kaip nurodyta reglamento 2 straipsnyje, tarp suinteresuotos šalies ir jurisdikcija pasinaudojančios valstybės narės turi būti reali sąsaja.

Pripažinti sprendimą gali būti atsisakyta, jeigu jis prieštarauja viešajai politikai, jeigu jis buvo priimtas kitai šaliai neatvykus į teismą, jeigu dokumentas, kuriuo remiantis buvo iškelta byla, arba lygiavertis dokumentas nebuvo įteiktas atsakovui likus pakankamai laiko iki bylos nagrinėjimo teisme ir tokiu būdu, kad atsakovas galėtų pasiruošti gynybai, arba jeigu sprendimas yra nesuderinamas su sprendimu, priimtu teismo procese tarp tų pačių šalių Anglijoje ir Velse, arba yra nesuderinamas su ankstesniu teismo procese tarp tų pačių šalių kitoje valstybėje narėje arba kitoje šalyje, kuri nėra viena iš valstybių narių, priimtu sprendimu, jeigu toks ankstesnis sprendimas gali būti pripažintas Anglijoje ir Velse.

Reglamente nustatyta, kad bet kuri suinteresuota šalis gali prašyti, kad sprendimas būtų arba nebūtų pripažintas. Aukštasis teismas gali sustabdyti bylos nagrinėjimą, jeigu sprendimas, kurio pripažinimo yra siekiama, buvo apskųstas.

Jeigu sprendimas negali būti pripažintas pagal šį reglamentą, vadovaujamasi 1986 m. Šeimos teisės įstatymo nuostatomis dėl užsienyje priimtų sprendimų dėl santuokos nutraukimo pripažinimo. Šio įstatymo 46 skyriuje nustatyta, kad:

   1. teismo procese užsienyje priimto sprendimo dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium galiojimas pripažįstamas, jeigu:
         1. sprendimas dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium galioja pagal valstybės, kurioje jis buvo priimtas, įstatymus ir
         2. atitinkamą dieną (t. y. dieną, kurią buvo pradėtas teismo procesas dėl santuokos nutraukimo) bet kurios santuokos šalies
               1. įprastinė gyvenamoji vieta buvo valstybėje, kurioje buvo priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium, arba
               2. nuolatinė gyvenamoji vieta buvo toje valstybėje, arba
               3. šis asmuo buvo tos valstybės pilietis;
   2. ne teismo procese užsienyje priimto sprendimo dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium galiojimas pripažįstamas, jeigu:
         1. sprendimas dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium galioja pagal valstybės, kurioje jis buvo priimtas, įstatymus;
         2. atitinkamą dieną (t. y. dieną, kurią buvo priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo):
               1. kiekvienos santuokos šalies nuolatinė gyvenamoji vieta buvo toje valstybėje arba
               2. kurios nors santuokos šalies nuolatinė gyvenamoji vieta buvo toje valstybėje, o kitos šalies nuolatinė gyvenamoji vieta buvo valstybėje, pagal kurios įstatymus sprendimas dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium yra pripažįstamas galiojančiu, ir
         3. vienus metus iki pat tos dienos nė vienos santuokos šalies įprastinė gyvenamoji vieta nebuvo Jungtinėje Karalystėje.

Pagal 1986 m. Šeimos teisės įstatymo 55 skyrių bet kuris asmuo gali kreiptis į teismą ir prašyti pareiškimo, kad ne Anglijoje ir Velse priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium yra pripažįstamas Anglijoje ir Velse. Pareiškimai paprastai pateikiami grafystės teismui. Teismas gali nagrinėti pareiškimą, jeigu pareiškėjo:

   1. nuolatinė gyvenamoji vieta teismo proceso pradžios dieną yra Anglijoje ir Velse arba
   2. įprastinė gyvenamoji vieta vienus metus iki tos datos buvo Anglijoje ir Velse.

15. Į kurį teismą turėčiau kreiptis, jeigu norėčiau pareikšti nesutikimą dėl kitoje valstybėje narėje teismo priimto sprendimo dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ir (arba) santuokos pripažinimo negaliojančia pripažinimo? Kokia procedūra taikoma šiais atvejais?

Atsižvelgiant į pirmiau su nuoroda į 55 skyrių paminėtas sąlygas, pagal 1986 m. Šeimos teisės įstatymo 55 skyrių kiekvienas asmuo gali kreiptis į teismą ir prašyti pareiškimo, kad ne Anglijoje ir Velse priimtas sprendimas dėl santuokos nutraukimo, santuokos pripažinimo negaliojančia arba gyvenimo skyrium nepripažįstamas Anglijoje ir Velse. Pareiškimai paprastai pateikiami grafystės teismui.

Jeigu pareiškimui dėl pripažinimo taikomas EB reglamentas Nr. 1347/2000, kaip nurodyta 14 klausime, pareiškimas pateikiamas Anglijos ir Velso aukštajam teismui. Pareiškėjas privalo informuoti atsakovą apie pareiškimą ir, išsiunčiant atsakovui dokumentus, suteikti jam galimybę pareikšti nesutikimą su sprendimo pripažinimu, nebent teismas nuspręstų, kad atsakovas neabejotinai pripažino sprendimą.

Reglamente nustatyta, jog kiekviena suinteresuota šalis gali prašyti priimti sprendimą, kad teismo sprendimas būtų arba nebūtų pripažintas. Aukštasis teismas gali sustabdyti bylos nagrinėjimą, jeigu sprendimas, kurio pripažinimo yra siekiama, buvo apskųstas šį sprendimą priėmusioje valstybėje narėje.
16. Kokią santuokos nutraukimo teisę teismas taiko Anglijoje ir Velse negyvenančių sutuoktinių arba skirtingos tautybės sutuoktinių santuokos nutraukimo byloje?

Anglijos ir Velso teismai juose iškeltoms byloms visais atvejais taikys Anglijos ir Velso teisę.

Pagal 1973 m. Nuolatinės gyvenamosios vietos ir santuokos nutraukimo bylų įstatymo nuostatas teismai turės jurisdikciją nagrinėti santuokos nutraukimo bylą net ir tuo atveju, jeigu santuoka sudaryta užsienyje, kai vieno iš sutuoktinių:

   1. nuolatinė gyvenamoji vieta teismo proceso pradžios dieną yra Anglijoje ir Velse arba
   2. įprastinė gyvenamoji vieta vienus metus iki tos dienos buvo Anglijoje ir Velse.
[ Gryžti į skyrių Europos Sąjungos valstybių teisė | Grįžti į pagrindinį skyriaus puslapį ] Spausdinimui Siųsti straipsnį draugui
- Puslapio generavimas: 0.20644 sekundės -