Europos Sąjungos valstybių teisė, Jungtinė karalystė - Škotija - Tėvų atsakomybė : Straipsniai, TP : Jungtinė karalystė - Škotija - Tėvų atsakomybė : Leidiniai :TEISĖS GIDAS 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#4613: Svečiai
#0: Vartotojai
#5715: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Jungtinė karalystė - Škotija - Tėvų atsakomybė

Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 4-8-2009

TURINIO LENTELE
1.     Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos? 1.
2.     Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką? 2.
3.     Jeigu tėvai nesugeba arba nenori imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, ar į jų vietą galima paskirti kitą asmenį? 3.
4.     Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas, jeigu tėvai nutraukia santuoką arba gyvena skyrium? 4.
5.     Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokių formalumų reikia laikytis, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią? 5.
6.     Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais? 6.
7.     Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą? 7.
8.     Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų? 8.
9.     Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia? 9.
10.     Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu? 10.
11.     Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra? 11.
12.     Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti? 12.
13.     Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės? 13.
14.     Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma? 14.
15.     Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Škotijoje? 15.
16.     Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kaip nagrinėjamos šios bylos? 16.
17.     Kokia teisė taikoma procesui dėl tėvų atsakomybės, jeigu vaikas ar šalys negyvena Škotijoje arba turi skirtingas pilietybes? 17.

 
1. Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos?

Škotijoje terminas „tėvų teisės ir pareigos“ (TTP, angl. parental rights and responsibilities, PRR) apibūdina tėvo ar motinos (ar kito asmens) teises ir pareigas vaikui.

Visi, kam tenka tėvų atsakomybė, turėtų naudotis ja, remdamiesi vaiko interesais, tiek, kiek tai yra realiai įgyvendinama. Į šias pareigas įeina:

    * vaiko sveikatos, vystymosi ir gerovės apsauga bei skatinimas;
    * vaiko vystymuisi tinkami nurodymai ir vadovavimas;
    * nuolatinių asmeninių santykių ir tiesioginių ryšių su vaiku palaikymas, jeigu vaikas negyvena kartu;
    * teisinis vaiko atstovavimas.

Asmeniui, kuriam tenka tėvų atsakomybė už vaiką, paprastai suteikiama teisė:

    * į tai, kad vaikas gyventų kartu su juo, ar teisė kitais būdais tvarkyti vaiko gyvenamosios vietos klausimus;
    * vadovauti, nurodyti ar patarti vaiko auklėjimo klausimais, kaip tinkama pagal vaiko vystymosi etapą;
    * palaikyti nuolatinius asmeninius santykius ir tiesioginius ryšius su vaiku, jeigu vaikas negyvena kartu;
    * teisiškai atstovauti vaikui.

2. Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką?

Vaiko motinai TTP tenka savaime. Vaiko tėvas jas gaus tik jeigu jis buvo vedęs vaiko motiną pastojimo metu arba veda ją po to. TTP neturintys tėvai gali gauti jas vesdami vaiko motiną, pasirašydami ir užregistruodami susitarimą dėl tėvų atsakomybės ir tėvų teisių (žr. toliau 5 klausimą) arba kreipdamiesi į teismą. Bet kuris su vaiku susijęs suinteresuotas asmuo gali kreiptis į teismą dėl TTP.

3. Jeigu tėvai nesugeba arba nenori imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, ar į jų vietą galima paskirti kitą asmenį?

Taip – jeigu vienas iš tėvų arba abu tėvai nesugeba imtis tėvų atsakomybės už savo vaikus, teismas į jų vietą gali paskirti kitą asmenį. Iš esmės tėvai turėtų naudotis savo TTP, remdamiesi vaiko interesais, kai kuriais atvejais, kol jiems sukanka 18 metų. Tačiau jeigu tėvai nenori imtis tėvų atsakomybės, bet kuris su vaiku susijęs suinteresuotas asmuo gali kreiptis į teismą, kad jų TTP būtų panaikintos.

1995 m. vaiko įstatyme (Škotija) aiškiai nurodyta, kad tėvų pareigas reikėtų vykdyti tik tiek, kiek tai realiai įmanoma. Pavyzdžiui, jeigu kartu su vaiku negyvenantis tėvas ar motina yra užsienyje, jis ar ji gali tik ribotai bendrauti su savo vaiku, palyginti su šalia gyvenančiu vienu iš tėvų.
4. Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas, jeigu tėvai nutraukia santuoką arba gyvena skyrium?

Tėvas, kuris buvo susituokęs su vaiko motina, išlaiko TTP, turėtas gyvenant santuokoje, išskyrus atvejus, kai teismas nurodo kitaip. Tėvai gali privačiai tarpusavyje susitarti dėl tokių klausimų kaip klausimas, su kuo vaikas gyvens ir kada. Jeigu jiems nepavyksta susitarti, tuomet bet kuris iš tėvų gali kreiptis į teismą, kad šis priimtų atitinkamą nutartį. Dažniausiai teismas priima šią nutartį vadovaudamasis 1995 m. vaiko įstatymu (Škotija).
5. Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokių formalumų reikia laikytis, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią?

Vaiko motina ir tėvas gali pasirašyti susitarimą pagal 1995 m. vaiko įstatymo (Škotija) 4 skyriaus 1 dalį, suteikiantį tėvui tėvų teises ir pareigas. Teismas jokiomis aplinkybėmis negali atimti jokių motinos TTP. Susitarimą turi pasirašyti liudytojai ir jis įsigalioja, kai užregistruojamas Škotijos aukščiausiojo civilinių bylų teismo (angl. Court of Session) dokumentų registracijos knygoje (angl. Books of Council and Session). Už tai Škotijos registras ima nedidelį mokestį.


Susitarimas turi būti sudarytas Škotijos ministrų nustatyta forma. Susitarimo kopijas ir papildomas pagalbines insturkcijas galima rasti Škotijos autonominės vyriausybės tinklavietėje (angl. Scottish Executive) English.
6. Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais?

Poros, nusprendusios nutraukti santuoką ar gyventi skyrium, gali pasinaudoti tarpininkavimu šeimos klausimais, galinčiu padėti abiem šalims priimtinai išspręsti problemas, susijusias su teise matytis su vaikais ir t. t. Family Mediation Scotland – tai savanoriška tarpininkavimo šeimos klausimais organizacija, remiama Škotijos autonominės vyriausybės subsidijų. Ji teikia tarpininkavimo paslaugas vietos tarnybų tinklais. Paslauga gali būti nemokama arba teikiama už savanorišką mokestį. Akredituotų tarpininkų-teisininkų sąjunga taip pat užsiima tarpininkavimu šeimos klausimais ir su šia paslauga susijusioms išlaidoms padengti galima gauti teisinės pagalbos.
7. Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą?

Škotijos teismas gali priimti nutartis dėl:

    * tėvų pareigų,
    * tėvų teisių,
    * privalomų priežiūros priemonių – bet kokių priemonių, teismo nuomone, reikalingų vaiko gerovei apsaugoti ir stiprinti,
    * vaiko apsaugos – nenumatytais atvejais, siekiant apsaugoti vaiką nuo didelės žalos,
    * globos,
    * įvaikinimo,
    * vaiko nuosavybės administravimo.

8. Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų?

Visi, turintys TTP vaikui, turėtų dalyvauti priimant su vaiku susijusius sprendimus. Jeigu TTP suteiktos tik vienam iš tėvų, jis neprivalo tartis su kitu.

9. Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia?

Jeigu abu tėvai turi neapribotas TTP vaikui, jie abu turi teisę į tai, kad vaikas gyventų kartu, arba gali kitaip spręsti vaiko gyvenamosios vietos klausimus.

Bendroji taisyklė – kai įmanoma, abu tėvai turėtų dalyvauti auklėjant vaiką, kai tai praktiškai įgyvendinama ir atitinka vaiko interesus. Jeigu tėvai nesusitaria, teismas gali nuspręsti, su kuo vaikas turi gyventi ir kada. Teismas gali priimti nutartis, nustatančias vaiko gyvenamąją vietą, taikomas abiem tėvams, nurodydamas laiką, kada vaikas gyvens su kiekvienu iš tėvų, arba gali priimti nutartį, nustatančią vaiko gyvenamąją vietą ir taikomą vienam iš tėvų, ir nutartį dėl teisės bendrauti su vaiku, taikomą kitam iš tėvų.
10. Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu?

   1. Ieškinį dėl tėvų atsakomybės galima pateikti Škotijos aukščiausiajam civilinių bylų teismui arba Šerifo pirmininkaujamam teismui (angl. Sheriff Court). Ieškininį pareiškimą galima pateikti kartu su ieškiniu dėl santuokos nutraukimo arba gyvenimo skyrium.
   2. Galima asmeniškai pasirinkti, į kurį teismą kreiptis. Jeigu nėra neišnagrinėtų susijusių ieškinių dėl santuokos nutraukimo ar gyvenimo skyrium, jurisdikcija nagrinėti pareiškimą dėl nutarties dėl tėvų atsakomybės tenka Škotijos aukščiausiajam civilinių bylų teismui, jei vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta yra Škotijoje. Šerifo pirmininkaujamam teismui tenka jurisdikcija atsakyti į šiuos ieškinius, jei vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta yra šerifo apylinkėje, kurioje yra teismas. Škotijos teismų tarnybos tinklavietėje English pateikiamas teismų vietų žemėlapis ir adresų bei kontaktinių duomenų sąrašas.
   3. Pareiškimas, susijęs su tėvų pareigomis ir teisėmis, Škotijos aukščiausiajam civilinių bylų teismui teiktinas kaip pareiškimas, o Šerifo pirmininkaujamam teismui – kaip pirminis ieškininis. Kaip ir ieškinių dėl santuokos nutraukimo atvejais, kiekvienas teismas vadovaujasi savo taisyklėmis, nustatančiomis šių pareiškimų formą. Žr. puslapį apie skyrybas, 11 dalies 6 punktą.

      Formalumai ir dokumentai
   4. Teikiant tokio pobūdžio pareiškimą bet kuriam iš šių teismų yra mokamas mokestis. Informacija apie galimas išimtis pateikiama puslapyje apie skyrybas, 11 dalies 8 punkte.
   5. Teikiant bet kurios iš šių rūšių pareiškimą reikia pateikti vaiko gimimo išrašą iš registro. Teismas nepriima fotokopijų ar supaprastintos formos liudijimų.

11. Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra?

Šie pareiškimai supaprastinta tvarka nenagrinėjami. Procedūras nustatančios taisyklės išdėstytos puslapyje apie skyrybas, 11 dalies 6 punkte. Tačiau galima prašyti priimti laikiną nutartį, jei manoma, kad tai reikalinga.
12. Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti?

Tenkinant įprastų įstatymuose numatytų finansinės padėties patikrinimų sąlygas galima gauti patarimų ir pagalbos su tėvų pareigomis susijusiais klausimais. Taip pat galima gauti civilinės teisinės pagalbos su tėvų pareigomis susijusiais klausimais, išskyrus tam tikrus procesus, kaip nustatyta 1995 m. vaiko įstatyme (Škotija), tenkinant tris įprastus įstatymuose numatytus patikrinimus: finansinio tinkamumo, pagrįstumo ir pakankamo pagrindo.
13. Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės?

Šerifo pirmininkaujamame teisme priimtą nutartį dėl tėvų atsakomybės galima apskųsti per 14 dienų nuo nutarties priėmimo.  Škotijos aukščiausiajame civilinių bylų teisme priimtą nutartį galima atsiimti (apskųsti) per 21 dieną nuo nutarties priėmimo.
14. Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma?

Jeigu pareiškimas teikiamas Škotijos teismui dėl Škotijos teismo priimto sprendimo vykdymo (Škotijoje), tuomet vykdymui būtinas išrašas iš šio sprendimo. Sprendimus gali vykdyti šerifo tarnybos pareigūnai arba teismo kurjeriai. Dėl subtilaus bylos pobūdžio gali būti nuspręsta nesikreipti į šiuos pareigūnus. Taip pat galima kreiptis į teismą dėl teismo nutarties nevykdymo. Jeigu teismo sprendimas nevykdomas, asmenį galima apkaltinti už teismo įžeidimą.

15. Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Škotijoje?

Jeigu sprendimui yra taikytinas Briuselio II reglamentas, t. y. 2000 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1347/2000, tuomet sprendimas pripažįstamas šio reglamento 14 straipsnyje nustatyta tvarka.

   1. Valstybėje narėje priimtas teismo sprendimas paprastai pripažįstamas kitoje valstybėje narėje, netaikant kokių nors specialų procedūrų. Tačiau yra įvairių sąlygų, nustatytų 15 straipsnyje, kurioms esant sprendimas nepripažįstamas.
   2. Visų pirma ir nepažeidžiant šio straipsnio 3 dalies, jokia speciali procedūra netaikoma atnaujinant valstybės narės civilinio statuso dokumentus remiantis teismo sprendimu dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ar santuokos pripažinimo negaliojančia, priimtu kitoje valstybėje narėje, ir kuris negali būti apskųstas apeliacine tvarka pagal tos valstybės narės teisę.
   3. Bet kuri suinteresuota šalis gali teismo sprendimui vykdyti nustatyta tvarka (žr. toliau) paduoti prašymą dėl teismo sprendimo pripažinimo ar nepripažinimo.
   4. Jeigu teismo sprendimo pripažinimo klausimas valstybės narės teisme iškeliamas atsitiktinai, šis teismas gali jį išspręsti.

Jeigu prašoma, kad šis sprendimas būtų vykdomas, tuomet priimtas teismo sprendimas gali būti registruojamas vykdymui Škotijos aukščiausiajame civilinių bylų teisme.

Jeigu nutarčiai netaikytinas Briuselio II reglamentas, tuomet taikoma 1985 m. Įstatymo dėl vaiko grobimo ir globos II dalis, konkrečiai 15 skyrius. Iš esmės šiame skyriuje nustatomas Europos konvencijos dėl sprendimų, susijusių su vaikų globa, pripažinimo ir vykdymo taikymas. Konvenciją ratifikavusioje valstybėje priimtas sprendimas pripažįstamas visose Jungtinės Karalystės srityse, kaip priimtas teismo, turinčio jurisdikciją priimti tokį sprendimą šioje srityje. Jeigu prašoma, kad šis sprendimas būtų vykdomas, tuomet jį reikia užregistruoti Škotijos aukščiausiajame civilinių bylų teisme.

16. Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kaip nagrinėjamos šios bylos?

Jeigu sprendimui yra taikytinas Briuselio II reglamentas, t. y. 2000 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1347/2000, žr. atsakymą į 15 klausimą.

Jeigu sprendimui netaikytinas Briuselio II reglamentas, tuomet taikoma 1985 m. Įstatymo dėl vaiko grobimo ir globos II dalis, konkrečiai 15 skyrius. Jame nustatomas Europos konvencijos dėl sprendimų, susijusių su vaikų globa, pripažinimo ir vykdymo taikymas. Pagal šią konvenciją bet kuris suinteresuotas asmuo, remdamasis bet kuria iš Konvencijos 9 ar 10 straipsnyje nustatytų sąlygų, gali prašyti paskelbti, kad sprendimas nėra pripažįstamas jokioje Jungtinės Karalystės srityje. Šiuo atveju reikėtų kreiptis į Škotijos aukščiausiąjį civilinių bylų teismą.
17. Kokia teisė taikoma procesui dėl tėvų atsakomybės, jeigu vaikas ar šalys negyvena Škotijoje arba turi skirtingas pilietybes?

Jeigu jurisdikcija tenka Škotijos teismui, jis paprastai taiko Škotijos teisę. Jeigu manoma, kad konkretus klausimas yra reglamentuojamas tam tikro kitos valstybės įstatymo, kuris skiriasi nuo Škotijos įstatymo, tokio įstatymo tinkamumą būtina patvirtinti ir įrodyti. Gali būti neįprastų aplinkybių, kai šalys byloje remiasi kitos valstybės teise, tokiais atvejais Škotijos teismas gali į tai atsižvelgti.
[ Gryžti į skyrių Europos Sąjungos valstybių teisė | Grįžti į pagrindinį skyriaus puslapį ] Spausdinimui Siųsti straipsnį draugui
- Puslapio generavimas: 0.24392 sekundės -