Europos Sąjungos valstybių teisė, Jungtinė karalystė - Gibraltaras - Tėvų atsakomybė : Straipsniai, TP : Jungtinė karalystė - Gibraltaras - Tėvų atsakomybė : Leidiniai :TEISĖS GIDAS 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#2926: Svečiai
#0: Vartotojai
#5715: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Jungtinė karalystė - Gibraltaras - Tėvų atsakomybė

Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 4-8-2009

TURINIO LENTELE
1.     Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos? 1.
2.     Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką? 2.
3.     Jeigu tėvai negali arba nenori imtis tėvų atsakomybės savo vaikams, ar į jų vietą gali būti paskirtas kitas asmuo? 3.
4.     Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas tėvų santuokos nutraukimo arba gyvenimo skyrium atvejais? 4.
5.     Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokius formalumus reikia įvykdyti, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią? 5.
6.     Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais? 6.
7.     Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą? 7.
8.     Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų? 8.
9.     Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia? 9.
10.     Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu? 10.
11.     Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra? 11.
12.     Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti? 12.
13.     Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės? 13.
14.     Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma? 14.
15.     Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Gibraltare? 15.
16.     Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kokia procedūra taikoma šioms byloms? 16.
17.     Kokia teisę taiko teismas procese dėl tėvų atsakomybės, jeigu vaikas ar šalys negyvena Gibraltare arba turi skirtingas pilietybes? 17.

 
1. Ką praktiškai reiškia teisės terminas „tėvų atsakomybė“? Kokios yra tėvų atsakomybės turėtojo teisės ir pareigos?

Gibraltaro teisėje tėvų atsakomybė reikštų vaiko globą, priežiūrą ir kontrolę, paprastai vykdomą vieno iš tėvų arba abiejų tėvų, arba paskirto globėjo. Dažniausiai už vaiko globą ir auklėjimą bei už vaikui priklausantį arba jam patikėtą turtą atsako tėvai arba globėjai.
2. Kam paprastai tenka tėvų atsakomybė už vaiką?

Paprastai, kalbant apie vaiko globą arba auklėjimą ir bet kokio turto administravimą, motinai ir tėvui tenka vienodos teisės bei įgaliojimai. Šios motinos ir tėvo teisės bei įgaliojimai yra lygūs, ir kiekvienas jų gali jais naudotis. Šios bendro pobūdžio teisės priklauso nuo Gibraltaro teismų nutarčių.
3. Jeigu tėvai negali arba nenori imtis tėvų atsakomybės savo vaikams, ar į jų vietą gali būti paskirtas kitas asmuo?

Mirus vienam iš tėvų, kitas tampa vaiko globėju vienas arba kartu su kitu globėju, kuris buvo vieno iš tėvų paskirtas prieš mirtį. Jeigu prieš mirtį tėvas ar motina nepaskyrė globėjo arba paskirtasis globėjas yra miręs, arba atsisako būti globėju, tuomet globėją gali paskirti teismas, jeigu mano esant tinkama.

Vaiko motinos ar tėvo prašymu teismas gali priimti sprendimą dėl vaiko globos ir motinos arba tėvo teisės matytis su vaiku. Teismas taip pat turi teisę suteikti vaiko globos teisę kitam asmeniui (nebūtinai vienam iš tėvų). Tačiau negalima suteikti globos teisių vienam iš tėvų tol, kol abu tėvai gyvena kartu.

Kai galima įrodyti, kad vaikui reikia globos ir apsaugos, nepilnamečių bylų teismas gali suteikti tinkamam asmeniui, norinčiam rūpintis vaiku, vaiko globos teisę arba atiduoti jį priežiūros pareigūno priežiūrai.
4. Kaip sprendžiamas būsimos tėvų atsakomybės klausimas tėvų santuokos nutraukimo arba gyvenimo skyrium atvejais?

Santuokos nutraukimo atveju Gibraltaro Aukščiausiasis Teismas gali, prieš priimdamas galutinį nutarimą arba po to, nustatyti sutuoktinių vaiko globos, išlaikymo ir švietimo klausimus arba netgi nurodyti imtis procesinių veiksmų, pagal kuriuos vaikai būtų perduoti globoti teismui. Aukščiausiasis Teismas negali patvirtinti santuokos nutraukimo sprendimo kaip galutinio, jeigu neužtikrinamos patenkinamos sąlygos vaikams.

Jeigu tėvai nusprendžia gyventi skyrium, šalys gali sudaryti susitarimą, kuriuo vienas iš jų turi galimybę visiškai arba iš dalies atsisakyti tėvų teisių. Tačiau teismas nepatvirtina tokio susitarimo, jeigu, jo nuomone, susitarimas jį įgyvendinus nebus naudingas vaikui.
5. Jeigu tėvai sudaro susitarimą dėl tėvų atsakomybės, kokius formalumus reikia įvykdyti, kad šis susitarimas įgytų teisinę galią?

Kaip nurodyta pirmiau atsakyme į 4 klausimą, jeigu vienas iš tėvų pasirašo gyvenimo skyrium susitarimą, kuriuo jis visiškai arba iš dalies atsisako tėvų teisių, teismas patvirtina šį susitarimą tik jeigu, jo nuomone, įgyvendintas susitarimas bus naudingas vaikui.
6. Kokių yra alternatyvių neteisminių ginčų sprendimo būdų, jeigu tėvai negali pasiekti susitarimo tėvų atsakomybės klausimais?

Jeigu tėvų atsakomybės klausimas iškilo santuokos nutraukimo proceso metu, tuomet šio klausimo sprendimas priklauso Gibraltaro Aukščiausiojo Teismo jurisdikcijai. Tačiau tam tikros socialinės pagalbos galima gauti pasinaudojant konsultacijomis santuokos klausimais. Šias konsultacijas teikia Gibraltaro Romos Katalikų Bažnyčia. Taip pat yra galimybių kai kuriuos klausimus išspęsti pasinaudojant tarpininkavimu.

7. Kokius su vaiku susijusius klausimus gali spręsti teisėjas, jeigu tėvai kreipiasi į teismą?

Teisėjas gali spręsti bet kokius klausimus, kurie, jo nuomone, gali paveikti vaiko gerovę.
8. Jeigu teismas nusprendžia, kad vaiko globa turi tekti tik vienam iš tėvų, ar tai reiškia, kad jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitu iš tėvų?

Vienam iš tėvų suteikus išskirtinę globos teisę, jis gali spręsti visus su vaiku susijusius klausimus, prieš tai nepasitaręs su kitų iš tėvų, nebent tai darydamas jis pažeistų galiojančią teismo nutartį, pavyzdžiui, nutartį dėl teisės matytis su vaiku.
9. Jeigu teismas priima sprendimą dėl tėvų bendros globos, ką tai praktiškai reiškia?

Bendra vaiko globa reiškia, kad abu tėvai turi lygias teises ir pareigas vaikui. Šiomis teisėmis galima naudotis kartu arba atskirai.
10. Į kokį teismą ar instituciją reikėtų kreiptis, norint pateikti prašymą dėl tėvų atsakomybės? Kokius formalumus reikia atlikti ir kokius dokumentus pateikti kartu su prašymu?

Jeigu prašymas dėl tėvų atsakomybės yra susijęs su ištuokos byla arba pateikiamas dėl jos, tuomet jį reikėtų teikti Gibraltaro Aukščiausiajam Teismui. Prašymas pateikiamas pranešimu, pagrįstu raštiškais įrodymais. Pateikus šiuos dokumentus, Aukščiausiojo Teismo registratūra nustato prašymo nagrinėjimo datą.

Prašymus dėl vaiko, kuriam reikia globos, norint, kad jis taptų teismo globojamu asmeniu, taip pat reikėtų pateikti Gibraltaro Aukščiausiajam Teismui.

Jeigu tėvų atsakomybės klausimas kyla ne dėl ištuokos bylos, tuomet prašymą galima pateikti Gibraltaro magistratų teismui. Jis pateikiamas raštiško skundo, kuriame, nurodomas prašomos žalos atlyginimas ir jo pagrindai, forma. Prie prašymo reikėtų pridėti vaiko gimimo liudijimo kopiją ir, kai taikytina, santuokos liudijimo kopiją. Gavęs skundą teismas įtraukia klausimą į nagrinėtinų bylų sąrašą ir praneša šalims apie sprendimo paskelbimo datą.
11. Kokia procedūra taikoma šioms byloms? Ar galima pasinaudoti pagreitinta procedūra?

Bet kuriuo atveju Aukščiausiasis Teismas arba magistratų teismas nustato atitinkamo prašymo nagrinėjimo dieną ir praneša ją šalims. Nustatytą dieną šalys turi ateiti į teismą kartu su savo teisiniais atstovais, jei taikytina.

Galima pasinaudoti ypatingąja teisena, jeigu nustatoma, kad vaikui gali reikėti globos. Tokiais atvejais, kai taikos teisėjui Gibraltare prisiekus pateikiama informacija, rodanti, kad vaikui grasinama smurto veiksmais, su juo netinkamai elgiamasi arba juo nesirūpinama, gali būti išduotas įsakymas dėl vaiko sulaikymo ir perkėlimo į saugią vietą, kol jis galės stoti prieš nepilnamečių bylas nagrinėjantį teismą.

Taip pat galima paskelbti vaiką teismo globojamu asmeniu. Prašymą tokiu atveju reikėtų teikti Gibraltaro Aukščiausiajam Teismui.
12. Ar galima gauti teisinės pagalbos teismo išlaidoms apmokėti?

Ir magistratų teisme, ir Aukščiausiajame Teisme galima gauti teisinės pagalbos, su sąlyga, kad pareiškėjo metinės pajamos mažesnės nei 5 000 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų, ir atilikus finansinės padėties patikrinimą. Prašymus teisinei pagalbai bet kuriame iš šių teismų reikėtų teikti Aukščiausiajam Teismui, o prašymo blankus galima rasti Aukščiausiojo Teismo registratūroje.

13. Ar galima apskųsti sprendimą dėl tėvų atsakomybės?

Jeigu sprendimą dėl tėvų atsakomybės priėmė magistratų teismas, jį galima apskųsti Aukščiausiajam Teismui. Jei sprendimą priėmė Aukščiausiasis Teismas, jį galima apskųsti apeliaciniam teismui.
14. Tam tikrais atvejais gali prireikti kreiptis į teismą tam, kad sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų vykdomas. Į kokį teismą reikėtų kreiptis šiais atvejais ir kokia procedūra taikoma?

Reikėtų pateikti pareiškimą teismui, priėmusiam pradinę nutartį dėl tėvų atsakomybės. Jeigu nutartį priėmė magistratų teismas, tuomet skundą reikėtų pateikti nurodant jo pagrindus. Aukščiausiajam Teismui reikėtų teikti ieškininį pareiškimą, paremtą, kai tinkama, raštiškais įrodymais.
15. Ką reikėtų daryti, kad kitos valstybės narės teismo priimtas sprendimas dėl tėvų atsakomybės būtų pripažintas ir vykdomas Gibraltare?

Sprendimas dėl tėvų atsakomybės, priimtas kitoje valstybėje narėje dėl santuokos nutraukimo, gyvenimo skyrium ar santuokos pripažinimo negaliojančia, gali būti pripažintas Gibraltare. Norint, kad toks sprendimas būtų vykdomas, reikėtų pateikti prašymą Gibraltaro Aukščiausiajam Teismui, kad šis paskelbtų sprendimą vykdytinu.
16. Į kokį teismą reikėtų kreiptis, norint užginčyti kitos valstybės narės priimto sprendimo dėl tėvų atsakomybės pripažinimą? Kokia procedūra taikoma šioms byloms?

Kita šalis gali užginčyti sprendimą, priimtą dėl prašymo paskelbti sprendimą vykdytinu. Apeliacija pateikiama apeliaciniam teismui ir ją būtina pateikti per mėnesį nuo pranešimo apie sprendimą įteikimo dienos. Jeigu šalis, kurios atžvilgiu prašoma vykdyti sprendimą, nuolat gyvena ne Gibraltare, tuomet apeliacijos pateikimo laikas yra du mėnesiai nuo pranešimo įteikimo dienos.
17. Kokia teisę taiko teismas procese dėl tėvų atsakomybės, jeigu vaikas ar šalys negyvena Gibraltare arba turi skirtingas pilietybes?

Gibraltaro teismai taikys Gibraltaro teisę, apimančią vietos teisės aktus ir visus kitus įstatymus ar kitas nuostatas, kartais taikomas ir Gibraltarui.
[ Gryžti į skyrių Europos Sąjungos valstybių teisė | Grįžti į pagrindinį skyriaus puslapį ] Spausdinimui Siųsti straipsnį draugui
- Puslapio generavimas: 0.21088 sekundės -