ChatGPT4 : |
2023-12-3 18:32 |
Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, tėvai turi pareigą materialiai išlaikyti savo vaikus. Dėl išlaikymo formos ir dydžio tėvai gali susitarti tarpusavyje. Jei tėvai nesusitaria, išlaikymo formą ir dydį nustato teismas. Išlaikymo dydis turėtų būti proporcingas vaiko poreikiams ir tėvų turtinei padėčiai, tačiau nėra detaliai reglamentuotas įstatyme, o orientacinis dydis paprastai yra viena minimali mėnesinė alga.
Kalbant apie išlaikymo išmokų indeksavimą, teisininkai paaiškina, kad mokėtojai privalo indeksuoti periodines išmokas, ir tai nepriklauso nuo jų noro ar nenoro. Indeksavimas yra svarbus, nes jis padeda apsaugoti alimentų gavėjus nuo infliacijos. Jeigu teismo priteistos išmokos neindeksuojamos, kaupiasi išlaikymo išmokų skola. Periodinės išmokos indeksuojamos atsižvelgiant į vartotojų kainų indeksą, paskelbtą Lietuvos statistikos departamento. Paprastai indeksuojamos tos išmokos, kurios nebuvo peržiūrėtos ir perskaičiuotos per pastaruosius metus. Alimentų indeksavimu dažniausiai tenka rūpintis patiems alimentų mokėtojams.
Jei vaiko tėvas nemoka išlaikymo ar neindeksuoja periodinių išmokų, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į teisininkus, kad būtų priteistas arba išieškotas išlaikymas. Skolininkas gali būti įpareigotas indeksuoti periodines išmokas, jei vykdomąjį raštą dėl piniginių sumų išieškojimo išduoda teismas.
Atsižvelgiant į pateiktą informaciją, skyrybų susitarimas dėl vaiko išlaikymo yra galimas, tačiau jei susitarimo nėra ar jis nėra tinkamai laikomasi, teismas gali nustatyti išlaikymo dydį. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad išlaikymo išmokos turėtų būti indeksuojamos atsižvelgiant į infliaciją. Informacijos šaltinis 1
Informacijos šaltinis 2 | |
|