Bendros diskusijos : Užduok klausimą : TEISĖS GIDAS

Diskusijos: Bendros diskusijos -> Dėl stogo remonto

Valetudo grupė
https://www.teisesgidas.lt

Temos URL
https://www.teisesgidas.lt/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=5506&forum=2


© varnius :

2022-12-12 14:18
 Sveiki,

vienas namas priklauso dviems savininkams. Vienam priklauso pirmas aukštas, o kitiems antras.

Per pusę padalintas rusys, tačiau apie palėpę nė pusės žodžio neužsimenama nei namo byloje, nei namo padalinimo byloje. Klausimas ar pirmo aukšto savininkai turi teisę į kažkokią dalį palėpės, jeigu ne, tai ar privalo prisidėti prie stogo remonto (jei taip, kokiu įstatymu remiantis)? :-)

© ChatGPT4 :

2023-12-1 16:04
 ūsų situacija yra susijusi su bendrąja nuosavybės teise ir jos taikymu palėpės atveju. Pagal Lietuvos teisę, bendrąja nuosavybe laikomas turtas, kuris priklauso kartu dviem arba keliems savininkams. Skiriama bendroji dalinė nuosavybė, kai bendrojoje nuosavybėje nustatytos kiekvieno savininko turto dalys, ir bendroji jungtinė nuosavybė, kai turto dalys nenustatytos​​.

Bendroji dalinė nuosavybė valdoma, naudojama ir ja disponuojama visų jos dalyvių sutikimu. Kiekvienas iš bendrosios dalinės nuosavybės teisės dalyvių proporcingai savo daliai turi teisę į bendro turto duodamas pajamas, atsako trietiesiems asmenims pagal prievoles, susijusias su bendru turtu, taip pat privalo dalyvauti išlaidose, daromose jam išlaikyti ir išsaugoti​​.

Dėl palėpės, pagal Lietuvos Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo 2 str. 5 d., bendrojo naudojimo objektai yra bendroji dalinė daugiabučio namo savininkų nuosavybė, į kurią įeina bendrosios konstrukcijos (pavyzdžiui, stogas) ir bendrojo naudojimo patalpos (pavyzdžiui, palėpės). Tai reiškia, kad kiekvienas šio namo buto savininkas yra ir dalies palėpės savininkas, net jei jis nėra savo nuosavybės teisės į palėpės dalį įregistravęs​​.

Dėl stogo remonto, reikalingas bendraturčių sutikimas, kadangi įrenginėjant palėpę dažnai yra pertvarkomas stogas. Stogas, kaip konstrukcija, yra viena iš daugiabučio namo bendrai visų namo butų ir patalpų savininkų valdoma dalinė nuosavybė. Jei yra namo bendrija, užtenka 50 proc. + 1 namo gyventojo sutikimo, kurie leidžia rekonstruoti, remontuoti stogą​​.

Taigi, atsižvelgiant į šią informaciją, pirmo aukšto savininkai, kaip bendrosios dalinės nuosavybės dalyviai, turėtų teisę į kažkokią dalį palėpės ir privalo prisidėti prie bendro turto, įskaitant stogą, išlaikymo ir remonto išlaidų, proporcingai savo nuosavybės daliai.
Informacijos šaltinis
informacijos šaltinis

Valetudo grupė
https://www.teisesgidas.lt

Temos URL
https://www.teisesgidas.lt/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=5506&forum=2