Intelektinių rėmėjų straipsniai, Teisinės įdomybės, faktai ir legendos : Straipsniai, TP : Teisinės įdomybės, faktai ir legendos : Leidiniai :TEISĖS GIDAS 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#2112: Svečiai
#0: Vartotojai
#5714: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Teisinės įdomybės, faktai ir legendos

Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 13-11-2015

1434 m. gegužės 6 d. buvo paskelbta Didžiojo kunigaikščio Žygimanto Kęstutaičio privilegija bajorams, sulyginanti katalikų ir stačiatikių teises LDK. Lietuva tapo pirmąją valstybe Europoje, suteikusia tikėjimo laisvę savo gyventojams.

1791 m. gegužės 3 d. Abiejų tautų lietuvių ir lenkų Respublikoje paskelbta Konstitucija, antroji pasaulyje rašytinė konstitucija (po JAV). Ja panaikinta veto teisė, o karaliaus sostas paskelbtas paveldimu.

1918 m. liepos 12 d. Lietuvos valstybės tarnyba išrinko Viurtenbergo hercogą Vilhelmą fon Uracha Lietuvos karaliumi Mindaugu II. jis karaliavo tik iki tų pačių metų lapkričio 2 d. kartais jis vadinamas „šimto dienų karaliumi“

Lietuvoje 2010 m. gegužę Klaipėdos miesto teismas pripažino svastiką esant Lietuvos istoriniu paveldu.

Pagal turimas aukso atsargas (4,8 t) Lietuva užima 78 vietą pasaulyje.

Suomijoje diagnozė priklausomybė nuo interneto –  yra pakankama priežastis atleisti nuo karinės tarnybos.

1812 m. Anglijoje buvo priimtas įstatymas , galiojantis iki dabar, pagal kurį visuose lavoninėse įrengtos varpų virvės, kad „numirėlis“, prisikėlęs iš letargo miego, galėtų pasikviesti pagalbą.

1896 m. liepos 28 d. policija  Londone pirmą kartą išrašė baudą už greičio viršijimą. Valteris Arnoldas (Walter Arnold) važiavo 8 mylių (12,9 km) per valandą greičiu esant 6 mylių per valandą greičio apribojimui.

Jungtinėje Karalystėje ir JAV nekenčiamiausias mokestis – tai progresyvus paveldimo turto mokestis, kuris gali siekti net 55 % turto vertės.

Angliškai dažniausiai dainuojama dainos Happy Birthdai to you saugomos autorinių teisių iki 2016 metų Europoje, o JAV iki 2030 metų. Autorinės teisės priklauso The Time Warner.

Arkanzaso valstijos įstatymai draudžia Arkanzaso upei potvynio metu kilti virš tilto lygio Litl Roko  mieste. Už įstatymo pažeidimą bausmė nėra numatyta.

JAV Kalifornijoje Čiko mieste dėl precedento teisės kiekvienam, kuris susprogdins branduolinį įtaisą miesto ribose, gresia 500 dolerių bauda.

2010 m. Septyniolikmetis nusikaltėlis Kalifornijoje buvo nuteistas už ginkluotą apiplėšimą, kaip ginklą jis panaudojo smauglį.

JAV Gerojo samariečio įstatymo vienas iš svarbiausių punktų yra tai, kad nukentėjęs asmuo negali pareikšti ieškinio dėl netinkamo pirmosios pagalbos suteikimo.

JAV muitinė per metus konfiskuoja iki 3 mln. šokoladinių kiaušinių, nes JAV įstatymuose draudžiama į maistą dėti nevalgomus daiktus.

Aliaskoje veikią įstatymas, draudžiantis žadinti lokius, grizlius norint su jais nusifotografuoti.

1815 m. anglai užėmė negyvenamą Šeštinių sąlą esančią Atlanto vandenyne, ir ten paliko savo įgulą. Tačiau jam išlaikyti ižde nebuvo pinigų. Tada karinės įgulos vadas salą pavadino laivu, o ten esančius kareivius – jūrininkais. pinigų iš karto atsirado –Anglijos laivynui išlaikyti jų niekada netrūko.

1845 m Anglijoje buvo priimtas įsakymas, kuriuo bandantysis nusižudyti buvo baudžiamas mirties bausme.

Per Didžiosios Britanijos gyventojų surašymą 390 000 žmonių (0,7 % gyventojų) savo religiją nurodė  „džedaizmą“. britų Teisingumo ministerija įregistravo religiją Jedi Knigt (džedajaus riteris). naujosios religijos šalininkų Didžiojoje Britanijoje yra daugiau nei žydų ir budistų.

Vokietija Versalio susitarimu numatytą reparaciją už Pirmajį pasaulinį karą baigė mokėti tik 2010 m. spalį.

Vokietijoje Bavarijoje pagal vietos įstatymus alus yra ne tik alkoholinis gėrimas, bet prilygsta ir kitiems maisto produktams, tokiems kaip duona ar sūris.

Adolfas Hitleris iki šių dienų yra likęs Čekijos miesto Lanškrouno garbės piliečiu. Pasak miesto mero Martino Kostalio (Marin Kostal), miestas negali perrašyti savo istorijos.

Pagal vieną iš Prancūzijos įstatymų draudžiama kiaules vadinti Napoleono vardu. kitiems gyvūnams šis draudimas netaikomas.

Prancūzijos trockių partijos „Darbininkų kova“ nariams draudžiama tuoktis ir turėti vaikų.

1970 m. Stokholme už nemokėjimą mokesčio už šunis buvo baudžiama. Specialioje tarnyboje dirbo Siv Gustavsson, jo darbas buvo priėjus prie namo durų suloti, o išgirdus atsakomąjį lojimą užregistruoti. Tokiu būdu buvo renkama informacija  apie namus, kurių savininkai nemoka šunų mokesčio.

2002 metų Rusijos gyventojų surašymo duomenimis, daugiau nei 43 000 žmonių įvardijo tautybę, kuri nėra pripažįstama etnografiškai. Tarp įvardintų tautybių buvo tokios kaip goblinai, hobitai, čiučmekai, marsiečiai ir džedajai.

Senovės romėnai įžymybių statulas darydavo iš gipso. Priklausomai nuo politinės, situacijos, gipso statulų galvos kartais būdavo pakeičiamos kitomis.

Pagal senovės Romos įstatymus  tėvas turėjo absoliučią teisę vaikus parduoti į vergiją.

Senovės Atėnuose vyrui, kurį išdavė jo žmona, reikėdavo kuo greičiau su ja išsiskirti, nes  kitaip jam grėsė „atmija“ – pilietinių teisių praradimas, visuomenės  gėda ir panieka.

Romos imperatorius Vespasiansas, kuris valdė nuo 69-ųjų iki 79-ųjų mūsų eros metais , siekdamas apsaugoti imperiją nuo nuosmūkio, įvedė labai neįprastus mokestį už „latrūnas“ – visuomeninius tuoletus. Atsakydamas į senatorių kritiką , Vespasiansas pasiūlė jiems pauostyti pinigus, gautus iš šio mokesčio.  Iš to kilo žinoma frazė pecunian non olet – ‚pinigai nekvepia“.

Senovės Romos publika mėgo kruvinus renginius ne tik gladiatorių kovose, bet ir įprastuose teatro spektakliuose. Jeigu veiksmo eigoje aktorius turėjo būti nužudomas, paskutinę minutę nužudymo scenoje jį pakeisti galėdavo mirties bausme nuteistas nusikaltėlis.

Senovės Kinijoje viena iš bausmių būdavo draudimas miegoti.

Senovės Kinijoje buvo dažnai praktikuojama savižudybė iš keršto – žmogus nusižudydavo skriaudėjo kieme. pasak legendų , savižudžio siela nenukeliauja į dangų, o lieka skriaudiko namuose ir atneša jam nelaimes.

Kinijos teritorijoje nuo 1912 iki 1949 m. buvo net  5 laiko juostos, tačiau 1949 m  visa Kinija perėjo prie vienos laiko juostos Pekino laiko juostos. Prie vasaros laiko Kinija irgi nepereina.

Amūrinis tigras yra pats didžiausias katininių šeimos atstovas, Kinijoje už jo nužudymą gresia mirties bausmė.

Honkonge išleistas įstatymas, draudžiantis automobilius vairuoti automobilius, jeigu vairuotojas yra basas arba  su šlepetėmis ar sandalais.

Japonijoje bet kokio tipo profesionaliems sumo imtynininkams draudžiama vairuoti automobilį, priešingu atveju gresia diskvalifikacija.

Pagal šariato teisę vyras, norėdamas išsiskirti su žmona, turi trijų liudininkų akivaizdoje turi ištarti žodžius: „Aš skiriuosi su tavimi“. Tačiau atsižvelgiant į 2009 m. gruodį priimtą Saudo Arabijos teismo sprendimą dėl skyrybų, vyriui pakanka žmonai išsiųsti 3 SMS žinutes su minėtąja fraze.

Pagal senovinę tradiciją dešinės rankos paspaudimas reiškia, kad „aš neturiu ginklų ir mano ketinimai yra geri“. musulmonų šalyse rankų paspaudimas tarp vyro ir moters yra įstatymų uždraustas ir už jo pažeidimą griežtai baudžiama.

Į Saudo Arabiją draudžiama įvežti moteriškos lyties lėlių.

Afganistano prezidentas Hamidas Karzajus 2009 metais pasirašė įstatymą, kuris nurodo, kad ištekėjusi moteris privalo su savo vyru lytiškai santykiauti mažiausiai kas keturias dienas. „Jei vyras nėra išvykęs, jis kas ketvirtą naktį turi teisę į seksą su žmona", teigiama šiitų šeimyninio gyvenimo reguliavimo įstatymo 132 straipsnyje. Šiitai sudaro 20 procentų Afganistano gyventojų. „Išskyrus tuos atvejus, jei serga liga, kuri atliekant lytinius santykius paaštrėja, moteris privalo teigiamai atsakyti į savo vyro seksualinius poreikius",  sakoma įstatymo tekste. Moteriai taip pat suteikiama teisė į seksualinį pasitenkinimą, tačiau čia numatomi visai kitokie terminai: vyras nuo sekso gali susilaikyti daugiausiai keturis mėnesius iš eilės.

Kosta Rika – tai vienintelė valstybė pasaulyje, kurios konstitucija draudžia armijos įsteigimą.




[ Gryžti į skyrių Intelektinių rėmėjų straipsniai | Grįžti į pagrindinį skyriaus puslapį ] Spausdinimui Siųsti straipsnį draugui
- Puslapio generavimas: 0.28228 sekundės -