Teismų praktika, Baudžiamosios teismų praktikos apžvalga dėl vengimo išlaikyti vaikus : Straipsniai, TP : Baudžiamosios teismų praktikos apžvalga dėl vengimo išlaikyti vaikus : Leidiniai :TEISĖS GIDAS 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#4148: Svečiai
#2: Vartotojai
#5728: Registruoti vartotojai

# contor
# ekspromtu


Jūs čia svečias.
+ registracija

Baudžiamosios teismų praktikos apžvalga dėl vengimo išlaikyti vaikus

Paskelbtas: Moderator , Įjungta: 22-4-2009

Baudžiamosios teisės apžvalga, dėl vengimo išlaikyti vaikus

ištrauka iš
TEISMŲ PRAKTIKOS TAIKANT BAUSMIŲ VYKDYMO ATIDĖJIM„ APŽVALGA Nr. T-2 Teismų praktikos Nr. 28
(Baudžiamojo kodekso 75 ir 92 straipsniai)
<...>
  4. Teismai neturėtų skirti laisvės atėmimo bausmės ir atidėti jos vykdymo, jeigu, atsižvelgus į bylos aplinkybes ir kaltininko asmenybę, galima paskirti sankcijoje numatytą kitą švelnesnę bausmę. Todėl neatitinka baudžiamojo įstatymo nuostatų dėl bausmės skyrimo pagrindų, bausmių rūšių, dėl švelnesnės, negu įstatymo nustatyta, bausmės skyrimo ir kt. prasmės ir paskirties tokia teismų praktika, kai BK straipsnio, pagal kurį kvalifikuojama kaltininko veika, sankcijoje, be laisvės atėmimo numatytos ir kitos (suprantama, švelnesnės) bausmės, pavyzdžiui, viešųjų darbų, baudos, laisvės apribojimo, nuteistajam paskiriama sunkiausia bausmė – laisvės atėmimas – ir kartu atidedamas šios bausmės vykdymas.
<...>
Vilniaus miesto 4-ojo apylinkės teismo 2005 m. gegužės 23 d. nuosprendžiu M. P. nuteistas pagal BK 164 straipsnį laisvės atėmimu aštuoniems mėnesiams. Pritaikius BK 75 straipsnį bausmės vykdymas atidėtas vieneriems metams, įpareigojant per vienerius metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos be organo, prižiūrinčio bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip septynioms paroms bei per du mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos pradėti dirbti (baudžiamoji byla Nr. 1-55-01/2005).
Nuosprendžio aprašomojoje dalyje, motyvuodamas laisvės atėmimo bausmės skyrimą M. P., teismas atsižvelgė tik į tai, kad kaltinamasis ilgą laiką nedirbo, posėdyje prisipažino, kad vartoja alkoholį, tą patvirtino ir nukentėjusiosios paaiškinimai, todėl skyrė trumpalaikį laisvės atėmimą, numatytą sankcijoje. Iš baudžiamosios bylos medžiagos matyti, kad M. P. anksčiau neteistas, teisiamas pirmą kartą, padarė vieną nesunkų nusikaltimą. BK 164 straipsnio sankcijoje, be laisvės atėmimo, nurodytos ir kitos bausmės, t. y. viešieji darbai, laisvės apribojimas bei areštas.


Paprastai tokiais atvejais nesilaikoma ir baudžiamojo proceso įstatymo reikalavimų motyvuoti bausmės, baudžiamojo poveikio priemonės ar auklėjamojo poveikio priemonės paskyrimą (BPK 305 straipsnio 1 dalies 4 punktas). Pažymėtina ir tai, kad tokie sprendimai neatitinka ir BK 55 straipsnio nuostatų, kad asmeniui, pirmą kartą teisiamam už nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, teismas paprastai skiria su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes, o skirdamas laisvės atėmimo bausmę, privalo motyvuoti savo sprendimą.
<...>
8.2. Pabrėžtina, kad, skirdamas baudžiamojo poveikio priemonę ir (ar) įpareigojimus pilnamečiui nuteistajam arba auklėjamojo poveikio priemones nepilnamečiui nuteistajam, teismas turi atsižvelgti į jų būsimą poveikį nuteistajam, tikslingumą, nuteistojo galimybę juos įvykdyti, taip pat į nukentėjusiojo interesus. Pažymėtina, kad teismai dažnai šių aplinkybių nevertina ir formaliai paskiria įpareigojimus ar auklėjamojo poveikio priemones.
Anykščių rajono apylinkės teismo 2007 m. sausio 23 d. nuosprendžiu I. B. nuteista pagal BK 164 straipsnį laisvės atėmimu šešiems mėnesiams. Pritaikius BK 75 straipsnį I. B. paskirtos bausmės vykdymas atidėtas vieneriems metams, įpareigojant be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip septynioms paroms (baudžiamoji byla Nr. 1-10-266/2007).
Iš baudžiamosios bylos medžiagos matyti, kad I. B. niekur nedirba ir darbo neieško, visiškai nesirūpina dviem savo vaikais, dėl kurių jai apribotos motinystės teisės ir kurie auga globos namuose, visiškai nemoka ir vengia mokėti teismo sprendimu šiems priteistą išlaikymą, girtauja. Iš teisiamojo posėdžio protokolo matyti, kad prokuroras siūlė skirti nuteistajai arešto bausmę, tačiau teismas nusprendė, kad I. B. skirtina laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant. Teismas paskyrė tik vieną įpareigojimą – be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip septynioms paroms, nustatytą BK 75 straipsnio 1 dalies 7 punkte, ir visiškai nesvarstė galimybės taikyti kitų įpareigojimų, pavyzdžiui, įpareigojimą pradėti dirbti ar užsiregistruoti darbo biržoje arba gydytis nuo alkoholizmo.

Pilną apžvalgą galite rasti
www.lat.lt -> Biuletenis "Teismų praktika"

http://www.lat.lt/4_tpbiuleteniai/senos/nutartis.aspx?id=33249

[ Gryžti į skyrių Teismų praktika | Grįžti į pagrindinį skyriaus puslapį ] Spausdinimui Siųsti straipsnį draugui
- Puslapio generavimas: 0.23535 sekundės -