ŠEIMOS TEISĖ, klausimai/atsakymai, diskusijos : Užduok klausimą : sugyventinio teisės 

Svetainės meniu





Labiausiai lankomi svetainės puslapiai
1. Darbo teisė
2. Nekilnojamo turto savininkų
teisės ir pareigos

3. Šeimos teisė
4. Ieškinio padavimas teismui,
ką turėčiau žinoti

5. Nemokamos teisinės
pagabos kontaktai


Svetainėje yra
#11468: Svečiai
#0: Vartotojai
#5716: Registruoti vartotojai


Jūs čia svečias.
+ registracija

Sponsoriai
www.teisesgidas.lt Remėjai

/  Forumų sarašas » Klausimai, atsakymai » ŠEIMOS TEISĖ, klausimai/atsakymai, diskusijos

     ≡  sugyventinio teisės


  
  Atspausdinti temą 

Svetys # 1








Situacija tokia: vyras paėmęs paskolą nusipirko butą ir pradėjo kartu gyventi su sugyventine.Įmokas, visus mokesčius, kitus buities daiktus pirko jis iš savo lėšų, ji pirko tik maistą.Kas skyrybų atveju jau priklausytų?
»30.07.13 - 10:37

§Marsas # 2
Intelektinis Rėmėjas
Intelektinis Rėmėjas

Marsas





Laba diena,

Atvirai pasakius nelabai supratau ar kalbate apie sutuoktinių skyrybas (santuokos nutraukimą) ar apie sugyventinių bendro gyvenimo nutraukimą (išsiskyrimą).
Pabandysiu trumpai pakomentuoti abu atvejus.


Turto dalybos santuokos nutraukimo atveju

Civilinio kodekso 3.88 straipsnis numato, kad bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe (bendru turtu) pripažįstama:
- turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu;
- pajamos ir vaisiai, gauti iš sutuoktinio asmenine nuosavybe esančio turto;
- pajamos, gautos iš abiejų sutuoktinių bendros veiklos, ir pajamos, gautos iš vieno sutuoktinio veiklos, išskyrus lėšas, būtinas sutuoktinio profesinei veiklai;
- įmonė ir iš jos veiklos arba kitokio verslo gaunamos pajamos, jeigu verslu abu sutuoktiniai pradėjo verstis po santuokos sudarymo. Jeigu iki santuokos sudarymo įmonė nuosavybės teise priklausė vienam sutuoktiniui, tai bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė po santuokos sudarymo yra iš įmonės veiklos ar kitokio verslo gautos pajamos ir įmonės (verslo) vertės padidėjimas;
- pajamos, gautos po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės ar intelektinės veiklos, dividendai, taip pat pensijos, pašalpos bei kitokios išmokos, išskyrus tikslinės paskirties išmokas (žalos, padarytos dėl sveikatos sužalojimo, taip pat neturtinės žalos atlyginimas, gauta tikslinė materialinė parama, skirta tik vienam sutuoktiniui, ir kita).

Taip pat nurodyta prezumpcija, kad turtas yra sutuoktinių bendroji jungtinė nuosavybė (bendras), kol nėra įrodyta, kad turtas yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė.

CK 3.89 straipsnis numato atvejus kada turtas pripažįstamas asmenine sutuoktinio nuosavybe:

- abiejų sutuoktinių atskirai įgytas iki santuokos sudarymo;
- sutuoktiniui dovanotas ar jo paveldėtas po santuokos sudarymo, jeigu dovanojimo sutartyje ar testamente nėra nurodyta, kad turtas perduodamas bendrojon jungtinėn sutuoktinių nuosavybėn;
- sutuoktinių asmeninio naudojimo daiktai (avalynė, drabužiai, profesinės veiklos įrankiai);
- intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisės, išskyrus pajamas, gaunamas iš intelektinės veiklos;
- lėšos ir daiktai, reikalingi asmeniniam sutuoktinio verslui, išskyrus lėšas ir daiktus, skirtus verslui, kuriuo verčiasi abu sutuoktiniai bendrai;
- lėšos, vieno sutuoktinio gautos kaip žalos atlyginimas ar kitokia kompensacija už žalą, padarytą dėl sveikatos sužalojimo, ir neturtinę žalą, tikslinė materialinė parama ir kitokios išmokos, išimtinai susijusios tik su jas gavusio sutuoktinio asmeniu, teisės, kurių negalima perleisti kitiems asmenims;
- sutuoktinio įgytas turtas už asmenines lėšas arba lėšas, gautas realizavus jo asmenine nuosavybe esantį turtą, jeigu to turto įgijimo metu buvo aiškiai išreikšta sutuoktinio valia įgyti turtą asmeninėn nuosavybėn.

CK 3.90 straipsnyje nurodyta, kad turtas, kuris yra asmeninė sutuoktinių nuosavybė, gali būti pripažintas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe:

- Turtas, kuris yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, gali būti teismo pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, jeigu nustatoma, kad santuokos metu šis turtas buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis ar darbu (kapitalinis remontas, rekonstrukcija, pertvarkymas ir kita).
- Jeigu sutuoktinis, įsigydamas turtą savo asmeniniams poreikiams tenkinti, naudoja ir lėšas, kurios yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, teismas įsigytą turtą gali pripažinti bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, jeigu tam turtui įsigyti panaudotos lėšos, kurios yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, viršijo panaudotas lėšas, kurios yra asmeninė sutuoktinio nuosavybė.

Taigi, jeigu butą sutuoktinis įsigijo iš asmeninių lėšų ir šį faktą įrodys teisme, tai šis turtas priklausys tik jam. Santuokos nutraukimo (skyrybų) metu šis asmeninis turtas nebus dalijamas. Bendras turtas padalijamas sutuoktinių sutarimu arba teismo sprendimu.



Turto dalybos, kai sugyventiniai nutraukią bendrą gyvenimą (išsiskiria)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismas yra išaiškinęs, kad kai nesusituokę asmenys gyvena drauge ir bendras gyvenimas trunka ilgą laiką, yra nuolatinis, kartu veda ir tvarko bendrą ūkį, turtą pripažįstama egzistuojant asmenų susitarimą dėl jungtinės veiklos sukuriant bendrąją dalinę nuosavybę (LAT Civilinių bylų skyriaus 2011 m. kovo mėn. 28 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-134/2011; LAT Civilinių bylų skyriaus 2011 m. spalio mėn. 24 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-410/2011).

Nesusituokusių asmenų gyvenimas drauge, bendro ūkio vedimas ir tvarkymas gali būti įrodinėjamas visais įmanomais įrodymais, pavyzdžiui, liudytojų (kaimynų, giminaičių, draugų ir kt.) parodymais, įvairiais rašytiniais įrodymais (pvz.: laiškais, siuntų pristatymo kvitais, sąskaitomis už prekes ar paslaugas, adresuotomis sugyventinių bendros gyvenamosios vietos adresu, nuotraukomis) ir kt.

Taigi, tokiu atveju turtas, kuris buvo įgytas kaip bendroji dalinė nuosavybė (kaip bendras) dalijamas lygiomis dalimis, išskyrus atvejus, kai įrodoma, kad vieno sugyventino įnašas buvo didesnis ir pan.
Jeigu turtas (butas) įgytas už asmenines lėšas su tikslu jį įgyti kaip asmeninę nuosavybę (tik savo), o ne kaip bendrąją dalinę nuosavybę (bendrą turtą), tai sugyventinių išsiskyrimo atveju šis turtas nebūtų dalijamas.


Pateikiama informacija yra rekomendacinio pobūdžio. Tai asmeninė autoriaus nuomonė, kuri nebūtinai yra teisinga.
»30.07.13 - 12:10 Anketa
  Atspausdinti temą 

   

Paieška

Raktiniai žodžiai    

[ Išplėstinė paieška ]

Teisės

Jūs galite kurti temas.
Jūs negalite redaguoti savo pranešimus.
Jūs negalite kurti apklausas.
Jūs negalite prisegti prie pranešimo bylas.
Jūs negalite rašyti pranešimus.
Jūs negalite šalinti savo pranešimus.
Jūs negalite balsuoti.
- Puslapio generavimas: 0.51616 sekundės -